Właściwości zdrowotne szparagów i kilka propozycji na dania ze szparagami w roli głównej

Szparagi oprócz swojego delikatnego smaku i charakterystycznego wyglądu, są również bogate w składniki odżywcze i posiadają liczne właściwości zdrowotne. 

BOGACTWO SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH 

Szparagi  zawierają witaminy A, C, E oraz K, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponadto, są bogate w kwas foliowy, który jest niezbędny dla zdrowia układu krwiotwórczego. 

WYSOKA ZAWARTOŚĆ BŁONNIKA

Szparagi są doskonałym źródłem błonnika, który wspomaga trawienie i reguluje pracę jelit. Spożywanie ich może pomóc w utrzymaniu prawidłowej  wagi ciała  poprzez uczucie sytości oraz regulację poziomu cukru we krwi. 

ANTYOKSYDACYJNE WŁAŚCIWOŚCI

Szparagi  zawierają przeciwutleniacze, takie jak witaminy A, C oraz E, które pomagają w zwalczaniu wolnych rodników i zapobiegają procesom starzenia się organizmu. Regularne spożywanie szparagów może pomóc w utrzymaniu młodszego wyglądu.

WSPOMAGANIE ZDROWIA SERCA

Szparagi mogą  korzystnie wpływać na  zdrowie serca dzięki zawartości kwasu    foliowego  oraz witaminy K.  Kwas   foliowy  pomaga w regulacji poziomu homocysteiny we krwi, co może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca. Ponadto, witamina K jest kluczowa dla prawidłowej krzepliwości krwi i zapobiegania miażdżycy. 

REGULACJA CIŚNIENIA KRWI

Spożywanie szparagów może pomóc w regulacji ciśnienia krwi. Zawartość potasu  w   szparagach  może  wspomagać eliminację nadmiaru sodu z organizmu, co ma korzystny wpływ na ciśnienie krwi i funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. 

WSPOMAGANIE UKŁADU POKARMOWEGO:

Dzięki wysokiej zawartości błonnika, szparagi mogą wspomagać zdrowie układu pokarmowego, zapobiegając zaparciom i regulując pracę jelit. 


A jak wykorzystać szparagi w kuchni?


 Gnocchi smażone z cukinią i zielonymi szparagami


 Spring rollsy z warzywami


Noodle ze szparagami Risotto z boczniakami i zielonymi szparagami Kasza jaglana na zielono ze szparagami, cukinią, groszkiem i pestoBatat z awokado i zielonymi szparagamiPlacki ziemniaczane z sosem z białych szparagówMinestrone z zielonymi warzywami
Przepisy na te dania i inne ze szparagami w roli głównej znajdziesz w moim najnowszym ebooku "Szparagowe Love"

Komentarze

instagram