Czy to możliwe, że kawa na Ciebie nie działa?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś/aś się, dlaczego kofeina działa na niektóre osoby, a na innych nie? Istnieje wiele zmiennych, które mogą wpływać na to, jak nasz organizm reaguje na tę popularną substancję.Po pierwsze, każdy z nas ma unikalny metabolizm, co oznacza, że przetwarzamy kofeinę w różny sposób. To może prowadzić do różnic w jej skuteczności u różnych osób - jedni mogą poczuć natychmiastowy zastrzyk energii po filiżance kawy, podczas gdy inni mogą ledwo zauważyć jakąkolwiek zmianę.

 Po drugie, istnieją genetyczne różnice w tym, jak nasze receptory mózgowe reagują na kofeinę. To może wyjaśniać, dlaczego niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi na jej działanie niż inni.

Dodatkowo, tolerancja na kofeinę może się różnić w zależności od naszych nawyków spożywczych - regularne spożywanie kofeiny może prowadzić do budowania tolerancji, co oznacza, że potrzebujemy większej ilości, aby osiągnąć ten sam efekt.


⁉️Ale co z tymi, którzy mogą wypić kawę i pójść spać⁉️

To może być zaskakujące, ale dla niektórych osób kofeina może działać relaksująco, a nie pobudzająco. Ich organizm może być bardziej odporny na jej działanie pobudzające, co sprawia, że ​​spożycie kawy jest dla nich bardziej kojące niż pobudzające (Tak właśnie się dzieje u mnie 😅🙈). To jeszcze jedno zjawisko, które pokazuje, jak złożony i zindywidualizowany jest nasz układ biologiczny! 💤

Komentarze

instagram