Ciasto bananowe Sophie Dall w wersji wegańskiej

Uwielbiam banany. Najbardziej te już lekko czarne, skrywające w sobie niesamowitą słodycz. Nie przeraża mnie ich nieestetyczny wygląd, gdyż dopiero takie smakują prawdziwym bananem i idealnie nadają się do wykorzystania w kuchni. Robiąc ciasto bananowe, musimy pamiętać o tym, że im banan dojrzalszy, tym lepszy. Nie nadają się śliczne, żółte banany. Należy cierpliwie poczekać, aż pokryją się brązowo-czarnymi plamami, a najlepiej, jak staną się całe ciemne. Oczywiście, mam patent dla tych bardziej niecierpliwych - włóżmy banana do lodówki, szybciej dojrzeje :) . Nie bójmy się tego, co brzydkie. Czasem właśnie to skrywa w sobie bogactwo smaków :)

Ciasto bananowe Sophie Dall w mojej wersji wegańskiej
(keksówka o dł. ok. 21 cm)

- 4 bardzo dojrzałe banany
- 125 g brązowego cukru
- 1 łyżka miodu (w wersji wegańskiej -  syrop z agawy lub inne słodzidło)
- 3 łyżki mielonego siemienia lnianego 
- 75 ml oleju kokosowego
- 1 łyżeczka pasty waniliowej
- 170 g mąki orkiszowej
- szczypta soli
- 1 łyżeczka sody
  1. Banany gniotę widelcem, dodaję do nich cukier, miód (lub syrop z agawy), siemię lniane, olej kokosowy i pastę waniliową.
  2. Do masy bananowej dodaję mąkę wymieszaną z solą i sodą. Wszystko dokładnie mieszam.
  3. Formę wysmarowuję olejem kokosowym i posypuję mąką. Wlewam do niej masę na chlebek i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 st. C. (160 st. C jeśli pieczesz w termoobiegu) na ok. 1 h. Jeśli w czasie pieczenia wierzch ciasta zaczyna się przypalać, przykrywam je kawałkiem folii aluminiowej.
  4. Upieczone ciasto studzę w foremce.
Smacznego!






Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Komentarze

  1. 170 g to ile na szklanki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szklanka mąki orkiszowej waży ok. 130 g, czyli ok. 1 i 1/4 szklanki :)

      Usuń
  2. nic nie zastąpi smaku ciasta bananowego, w wersji wegańskiej jest równie pyszne! fajny przepis i oczywiście ciacho wygląda bardzo apetycznie! :) na razie jem tylko oczami :D ale zrobię na 100% :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, ciasto bananowe jest jednym z prostszych i smaczniejszych ciast :) Ma jedną wadę - uzależnia ;p

      Usuń
  3. Ciast bananowych w różnych wydaniach narobiłam się swego czasu bardzo dużo :) i też byłam od niego uzależniona do czasu jak pewnego dnia coś nie tak było z moimi bananami.... ten smak wrył mi się w pamięć i na razie nie nachodzi mnie myśl na upieczenie takiego ciasta :P Ale pewnego dnia mam nadzieję, że mi się odmieni :D

    OdpowiedzUsuń
  4. Gryczane ciasto karobowe już za mną, więc mogę poszperać u Ciebie w poszukiwaniu innych przepisów. Ten mi się spodobał, ale mam kilka pytań.
    1. Jak myślisz, czy mogę czymś zastąpić cukier? Więcej miodu, daktyle? Czy to by bardzo wpłynęło na konsystencję ciasta?
    2. Czy mogę zamiast mąki orkiszowej (koleżanka ma nietolerancję na pszenicę, ale nie wiem czy na orkisz też - wolę nie ryzykować) dodać kokosowej, a wtedy zamiast oleju kokosowego np. ryżowy? (trudno mi dostać olej kokosowy, musiałabym sama robić albo zamówić przez internet)
    3. Co to jest ta pasta waniliowa? Coś kupnego, czy można zrobić w domu?
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Spróbuje odpowiedzieć na Twoje pytania :)
      1. Cukier zastąpiłabym ksylitolem lub taką samą ilością miodu. Miód może wpłynąć na konsystencję ciasta, dlatego profilaktycznie dodałabym 1 łyżkę więcej siemienia lnianego.
      2. Z kokosową mąką jest taki problem, że ma problem ze "sklejaniem się". Można jej użyć jako uzupełnienie wypieku. 3/4 ilości mąki powinna tu stanowić inna mąka bezglutenowa np. mąka ryżowa bądź gryczana lub mieszanka z tych mąk
      3. Pasta waniliowa to pasta zrobiona z ziarenek wanilii, nie do porównania z ekstraktem waniliowym. Można kupić ją w almie, czasem w piotrze i pawle - http://www.aledobre.pl/7587,Pasta_z_wanilii_Madagascar_Bourbon_118_g_Nielsen_Massey.html , choć nie ukrywam, że kosztuje w okolicach 30-40 zl. Jeśli jej nie masz, spokojnie możesz użyć ekstraktu waniliowego :) Pozdrawiam ciepło!

      Usuń
  5. Uwielbiam sophie :) od dziś Będę zaglądać regularnie. Pozdrawiam, fanka piegowatych bananów

    OdpowiedzUsuń
  6. a czy uda się ciasto ze zwykłej maki pszennej??? Jeżeli tak, to czy zastosować takei same proporcje czyli 1 i 1/4 szklanki maki?

    OdpowiedzUsuń
  7. Mam jeszcze jedno pytanie. Nigdzie nie udało mi się dostać pasty waniliowej kupiłam więc cukier z prawdziwą wanilią i laskę wanilii. Nie ma brązowego cukru i użyję zwykły. Jak zamiennie zastosować te składniki i w jakich proporcjach??? Proszę o radę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja bym dała albo ziarenka z 1 laski wanilii + zwykły cukier (125 g) albo opakowanie cukru waniliowego (pewnie ma 20 g) + 105 g cukru (ilość cukru waniliowego i dodanego cukru powinny dać 125 g) :)
      Pozdrawiam!

      Usuń
  8. dziękuję :) to będzie mój pierwszy wypiek, oby się udał!!! :D

    OdpowiedzUsuń
  9. Hej mam problem z olejem kokosowym,tylko w postaci bialego masla.Nie posiadam plynnego.Mozna takiego uzyc?ile gramow?pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  10. Ten przepisz jest bezbłedny i zawsze mi wychodzi. :) używam innych mąk bo orkiszowej nie mogę. Daję pół na pół gryczaną i jaglaną, plus łyżkę skrobii z manioku i tez jest ekstra. Czasem jak Zjem pół banana przu obierania uzupełnia mokre składniki łyżką powideł i tez wychodzi. Dziękuję za przypis :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram