Konfitura truskawkowa z nutką wanilii

Sezon truskawkowy w pełni. Na rynkach pełno tych soczystych owoców. Niestety, gdy już się pojawią, szybko przestajemy je doceniać, zapominając o tym, ile na nie czekaliśmy. Zimą mrożone bądź co gorsza te pochodzenia hiszpańskiego w niczym nie przypominają  tych polskich. Proponuję zatem kupienie teraz paru kilogramów naszych krajowych truskawek i zamknięcie ich smaku w słoikach, by w przyszłym roku oczekiwanie na nie było nieco łatwiejsze.
Naprawdę warto samemu przyrządzić konfiturę truskawkową. Zimą możemy użyć jej nie tylko do pieczywa. Idealnie pasuje np. jako dodatek do sernika jaglanego lub nadzienie do bułeczek drożdżowych. Mmmm....na samą myśl o tym, ślinka mi cieknie ;p

Konfitura truskawkowa z nutką wanilii
(ok. 4 litrów)

- 5 kg truskawek
- sok z 1 dużej cytryny
- 700 g brązowego cukru
- 6 łyżek pasty waniliowej (lub 10 ekstraktu waniliowego) - konfitura wyjdzie niezwykle waniliowa, jeżeli nie lubicie wanilii, dodajcie połowę polecanej przeze mnie porcji
- dwie garście pokrojonych drobno świeżych listków szałwii
  1. Truskawki myję, pozbawiam szypułek i wkładam do dużego garnka z grubym dnem, który stawiam na średnim gazie. Dodaję cukier, sok z cytryny, szałwię i pastę waniliową.
  2. Gdy całość zacznie się mocno gotować zmniejszam ogień do minimum i gotuję kilka godzin do uzyskania konsystencji konfitury. Jeśli mamy więcej czasu podzielmy czas gotowania na dwa, a najlepiej trzy dni. Dzięki temu nasza konfitura uzyska jeszcze głębszy smak.
  3. Konfiturę przelewam do umytych i wyparzonych słoików i wekuję.
Smacznego!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Komentarze

instagram