Burak - poznaj jego super moc!

Jak zauważyliście, burak w mojej kuchni jest stałym punktem programu. Nie tylko dlatego, że uwielbiam jego kolor i smak, ale również dlatego, że wspaniale komponuje się z wieloma dodatkami i można zrobić z niego praktycznie wszystko - rozgrzewającą zupę, różowe naleśniki, aromatyczne pesto czy wilgotne brownie. Koktajl z buraka? Buraczane latte? Czemu nie?! Burak jest po prostu fajny! A jeszcze fajniejszy się stanie, gdy poznacie jego super moc. 


Burak to niewątpliwie jedno z najzdrowszych polskich warzyw. Nieprzypadkowo sięgają po niego kobiety planujące ciążę lub w niej już będące, osoby cierpiące na niedokrwistość, sportowcy, a nawet panowie chcący wspomóc swoje libido... 
No dobra, ale co odpowiada za jego super moc?
1. Obniżanie ciśnienia

Burak jest bogatym źródłem potasu, który pomaga przeciwdziałać nadciśnieniu. Do obniżenie ciśnienia krwi pośrednio przyczyniają się także zawarte w warzywie azotany. Zmniejszają one ryzyko chorób serca, nadciśnienie i miażdżycy. Mówi się, że już szklanka soku ze świeżego buraka dziennie przyczyni się do obniżenia ciśnienia krwi.


2. Działanie przeciwzapalne i antynowotworowe

Odpowiedzialna za piękny kolor buraków betaina (przeciwutleniacz) chroni nasz organizm przed niszczącym działaniem wolnych rodników, które uszkadzając DNA, przyczyniają się do powstawania nowotworów. Co ciekawe, lek chemioterapeutyczny adriamycyna zawiera syntetyczną betaninę.
Ponadto, duża zawartość witaminy C działa przeciwzapalnie, zapobiega infekcjom i przeziębieniom.


3. Leczą anemię

Buraki są bogate w żelazo i witaminę C, która pomaga organizmowi wchłonąć ten minerał. Zawarte w burakach przeciwutleniacze czterokrotnie zwiększają przyswajanie tlenu przez komórki. Mówi się, że buraki są nazywane naturalnym środkiem krwiotwórczym.

4. Legalny doping

Działanie soku z buraka jest powszechnie znane w świecie sportu. Burak zapobiega zakwasom i dodaje energii w czasie treningu. Co więcej, buraki za sprawą swojego działania przeciwzapalnego pomagają mięśniom szybciej się regenerować.


5. Odtruwanie wątroby

Dzięki zawartym fitoskładnikom burak oczyszcza wątrobę z toksyn i wspiera jej prawidłowe funkcjonowanie.


6. Poprawa nastroju, lepszy sen i koncentracja

Tryptofan i witaminy z grupy B łagodzą napięcie, objawy nerwic czy depresji. Witaminy z grupy B egulują też rytm snu i czuwania, ułatwiają koncentrację i zapamiętywanie. Dodatkowo, tlenek azotu wpływa na lepsze ukrwienie i dotlenienie mózgu. 

7. Korzystny wpływ na rozwój płodu


Buraki to bardzo bogate źródło kwasu foliowego, który wpływa on korzystnie na rozwój płodu. Co więcej, buraki łagodzą również stres związany z ciążą, poprawiając trawienie i odporność, a także zapobiegając osteoporozie i bólowi stawów wywołanemu ciążą.


8. Łagodzenie objawów menstruacji

Fitochemikalia znajdujące się w burakach pomagają zrównoważyć hormony i zwiększyć produkcję estrogenu, aby zminimalizować wszelkie problemy związane z miesiączką. Natomiast witamina B9 pomaga regulować miesiączki.


9. Wzrost libido

W buraku znajdziemy duże ilości boru, który zwiększa produkcję hormonów odpowiedzialnych za popęd seksualny, a także cynk i miedź, które poprawiają funkcjonowanie narządów płciowych. Natomiast azotany, usprawniają przepływ krwi we wszystkich organach naszego ciała. :) MNÓSTWO INSPIRACJI  NA DANIA Z BURAKIEM ZNAJDZIESZ TUTAJ
Komentarze

instagram