Farinata z pomidorem i cebulą (wegańskie, bezglutenowe)

Farinata to placek z mąki z ciecierzycy, którego korzenie znajdziemy w kuchni liguryjskiej. Według tradycji piecze się go w piecach opalanych drewnem i podaje bardzo prosto - z oliwą, solą i pieprzem, czasem z dodatkiem rozmarynu lub cebuli. Farinatę znajdziemy pod wieloma nazwami - cecina, torta di ceci lub socca. Jest to idealny zamiennik pieczywa. Może także stanowić bezglutenowy spód do pizzy.  


Zwykle robię ją najprostszej wersji, z solą i rozmarynem, jednak co jakiś czas chwytam za tą z dodatkiem pomidorów i krążków cebuli. Ta wersja jest bardziej wyraźna w smaku, zwłaszcza, gdy użyję do oliwy z oliwek extra vergin o intensywnym, lekko pikantnym smaku i aromacie świeżo skoszonej trawy. Takie jest właśnie moja ulubiona oliwa z oliwek GranFruttato marki Monini.

Jeśli chcecie poszerzyć swoje kulinarne horyzonty wpadajcie na stronę www.100przepisow.pl, na której ja oraz inni twórcy inspirują swoimi przepisami z okazji 100 lat marki Monini. Bardzo jestem szczęśliwa, że zostałam zaproszona do stworzenia tej strony.


Farinata z pomidorem i cebula - weganskie, bezglutenowe


wegańskie, bezglutenowe

Farinata z pomidorem i cebulą

- 300 g mąki z ciecierzycy
- 600 ml letniej wody
- 2 łyżki oliwy z oliwek extra vergine GranFruttato Monini
- 1/2-3/4 łyżeczki soli himalajskiej
- 1 duży pomidor pokrojony w kostkę
- 1 cebula, pokrojona w talarki
  1. Mąkę przesiewam do miski, robię  na środku zagłębienie, wlewamy po trochu wodę i mieszamy dokładnie za każdym razem (najlepiej trzepaczką), by nie powstały grudki. Powtarzam to do wmieszania całej wody. Tak przygotowaną mieszankę przykrywam i odstawiamy na 10 godzin. 
  2. Rozgrzewamy piekarnik do 220 stopni C (góra-dół).
  3. Do ciasta dodaję oliwę z oliwek oraz sól i dokładnie mieszam.
  4. Na okrągłą formę do tarty lub tortownicę (średnica ok. 30 cm) wylewamy 30 ml oliwy i poruszamy foremką tak aby równomiernie pokryła całe dno. Na środek wlewam ciasto z ciecierzycy. Część oliwy z formy powinna wypłynąć po bokach na wierzch ciasta, to normalne. Na wierzchu układam pomidora i cebulę.
  5. Całość wkładam do nagrzanego piekarnika. Po ok. 30 minutach powinna nabrać  złotego koloru. Przełączamy na opcję grill i czekamy 10 min aż zrumieni się do barwy złoto - brązowej. Gorącą farinatę kroję na kawałki i zajadam!

Smacznego!Komentarze

instagram