Galette z boczniakami, szpinakiem i orzechami włoskimi w sosie "śmietanowym"(wegańskie, bezgutenowe)

Są roślinne dania, które nie wymagają dużego nakładu pracy, a jednocześnie charakteryzują się cudownym smakiem. Takie jest właśnie Galette z boczniakami, szpinakiem i orzechami włoskimi w sosie śmietanowym. Efektowna i pyszna tarta, którą można uraczyć bliskich na co dzień i od Święta. :)


W moim domu rodzinnym tylko ja wyłamuję się kuchnią roślinną. W menu mojej babci, czy mamy, do dziś króluje polska tradycja, dlatego jeszcze bardziej cieszy mnie fakt, że kiedy częstuje je moimi "wegańskimi wymysłami" nie mogą uwierzyć, że to może być takie dobre. Niezmiennie od 4 lat się dziwią, co mnie niesłychanie śmieszy. One się wciąż dziwią, ja się śmieje. W sumie, dom wariatów. :) 

Ostatnio poczęstowałam je wyjątkową tartą Galette z boczniakami, szpinakiem i orzechami włoskimi w sosie śmietanowym, którą postanowiłam zrobić na zbliżające się małymi kroczkami Święta Bożego Narodzenia. A że przepis na galette dopiero co powstał w mojej głowie, musiałam go przetestować, by moja Wigilia nie skończyła w stylu Griswoldów. Okazja nadarzyła się szybko, gdyż w mojej lodówce od kilku dni poniewierały się boczniaki i tofu. Jedzeniowe cudeńko powstało w zaledwie 20 min (bez czasu schładzania i pieczenia), więc idealnie sprawdzi się na Święta. Co więcej, surowe galette możemy zostawić w lodówce na dłużej i upiec przed przyjściem gości. Smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno i można ją spokojnie odgrzewać. Czyli danie idealne na Święta, kiedy życie rodzinne kręci się wokół stołu.
Wegańskie i bezglutenowe galette z boczniakami smakowało zarówno mamie i babci. Zgadnijcie... Tak! Znów się dziwiły, jakie to pyszne. :P 


wegańskie, bezglutenowe

Jaglana tarta kawowo-orzechowa (wegańskie, bezglutenowe, bez cukru)

Słodycz cudownie pachnąca kawą i masłem orzechowym, o delikatnym karmelowym smaku. Taka jest jaglana tarta kawowo-orzechowa. Idealna słodycz na jesienne, długie wieczory. Co więcej tak zdrowa i prosta w wykonaniu, że grzechem byłoby jej nie zrobić.


Za oknem już jesień. Dni robią się coraz krótsze, a my nakładamy na siebie coraz więcej warstw odzieży. W takie dni organizm prosi się, a wręcz domaga o słodycz. Słodycz, która przez chwilę ukoi umysł i ciało potrzebujące słońca. Kiedy więc wieczory szybko spowija ciemność, więcej czasu spędzam w kuchni, rozpieszczając się i najbliższych różnymi zdrowymi ciastami i ciasteczkami. Bardzo często ląduje w nich wtedy kawa, której aromat pomaga mi walczyć z jesienną chandrą. 

Jaglana tarta kawowa jest więc słodkością, która bardzo często ląduje na moim jesiennym stole. Piekłam ją tyle razy, że zdecydowałam się zrobić jej nową wersję, z dodatkiem masła orzechowego. Tak powstała jaglana tarta kawowo-orzechowa o delikatniejszej masie, pięknie pachnącej kawą, orzeszkami ziemnymi i cynamonem. Myślę, że zasmakuje wszystkim, którzy, tak jak ja, są uzależnieni od kaszy jaglanej, kawy i masła orzechowego. :) 

Jaglana tarta kawowo-orzechowa - przepis weganski, bezglutenowy, bez cukru
wegańskie, bezglutenowe, bez cukru

instagram