Kokosowa tarta z truskawkami (wegańskie, bezglutenowe, bez cukru)
Szukasz czegoś niebanalnego, nieskomplikowanego, pysznego i jednocześnie zdrowego? Ta wegańska, bezglutenowa tarta kokosowa z truskawkami jest właśnie dla ciebie! Wypiek ten jest idealnie sprawdzi się na przyjęcie rodzinne czy imprezę ze znajomymi. Połączenie kokosa i truskawek napewno oczaruje gości. Będzie smakowicie i słodko, ale bez dodatku rafinowanego cukru!
Uwielbiam tę tartę! Banalnie prosta w wykonaniu, szybka, co więcej, zaskakuje swym cudownym smakiem. Dodatek soczystych, orzeźwiających truskawek wspaniale łączy się tu z cięższym, kokosowym kremem. A jest on tak pyszny, że aż trudno się powstrzymać, by nie podjadać do palcami. Najdziwniejsze jest to, że zrobiony jest zaledwie w kilka minut i z kilku składników m.in. śmietany kokosowej i wiórków kokosowych.
Kruchy spód, konkretny, mocno kokosowy krem i truskawki... Całość tworzy tartę, którą nie pogardzi nikt, nawet największy przeciwnik roślinnych słodkości pozbawionych glutenu i rafinowanego cukru (Są tacy, na których słowa te działają jak płachta na byka.). Zresztą, nauczyłam się, że najlepiej nic nie mówić i tylko w duszy śmiać się, że przemyciło się zdrowie, tam gdzie się tego inni najmniej spodziewali.
wegańskie, bezglutenowe, bez cukru
- 60 g mąki kokosowej
- 60 g mąki z ciecierzycy
- 30 g skrobii z tapioki / ziemniaczanej
- 70 g oleju kokosowego
- 45 g syropu klonowego
- ok. 40-50 ml mleka roślinnego
- 2 łyżki mielonego siemienia lnianego
- szczypta soli
- W kąpieli wodnej rozpuszczam olej kokosowy. Dodaję 40 ml mleka roślinnego, ekstrakt waniliowy, syrop klonowy i sól. Całość podgrzewam, do całkowitego połączenia się składników. Zdejmuję miskę znad parującej wody i odstawiam, by masa przestygła. Dodaję mielone siemię lniane i dokładnie mieszam.
- W dużej misce umieszczam mąki i skrobię. Całość mieszam.
- Do suchych składników dodaję mokre i bardzo dokładnie mieszam. Zagniatam ciasto. W razie, gdyby masa była zbyt sucha, dodaję odrobinę mleka roślinnego.
- Formę na tartę wysmarowuję olejem kokosowym i wyklejam ją ciastem. Dziurkuję ją widelcem i wkładam do lodówki na 30 min.
- Formę z ciastem wkładam do piekarnika nagrzanego do 180 st. C (termoobieg). Pierwsze 10 min piekę spód tarty z obciążeniem. Następnie je zdejmuję i dopiekam 15 min. Spód pozostawiam do ostudzenia.
masa kokosowa:
- 500 g schłodzonej śmietany kokosowej
- 150 g wiórków kokosowych
- 80-100 g ksylitolu / erytrolu (w zależności od naszych preferencji smakowych)
- 1 -2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
dodatkowo: świeże truskawki
- Śmietanę ubijam jak zwykłą śmietanę. Dodaję ksylitol i dalej ubijam. Na koniec dodaję ekstrakt waniliowy i ponownie ubijam. Gotową śmietanę mieszam z wiórkami kokosowymi i wykładam na upieczony, ostudzony spód.
- Gotową tartę dekoruję świeżymi truskawkami. Tartę przechowuję w lodówce, w której ubita śmietana (po ok. 3-4 h) tężeje tak, że można ją ładnie kroić.
WSKAZÓWKI:
- Najlepiej użyć tu oleju kokosowego extra virgin.
- Mąkę z ciecierzycy w spodzie możesz zamienić na gryczaną, kukurydzianą, jaglaną, kasztanową, migdałową lub bezglutenową owsianą. Pamiętaj jednak, że mąka z ciecierzycy ma mocniejsze właściwości sklejające, dlatego bez niej spód może się bardziej kruszyć.
- Zamiast syropu klonowego możesz użyć tu dowolnego płynnego słodzidła, także miodu (jeśli nie jesteś weganinem).
- Śmietana kokosowa to ta stała część, która się wytrąca po schłodzeniu mleka kokosowego. W puszce mleka kokosowego (400 ml) zawierającej ok. 80 % miąższu z kokosa jest jej ok. 300 g. Powinny wystarczyć ci tu 2 puszki mleka kokosowego.
- Zamiast truskawek wspaniale sprawdzą się tutaj także porzeczki, agrest, jagody czy maliny.
- W upały nie zostawiamy tarty długo na stole, bo śmietana nam będzie "płynąć".
Smacznie :)
OdpowiedzUsuńGdyby ktoś ją postawił przede mną i gdyby nie było nikogo w pobliżu, to ojjjj.... :-).
OdpowiedzUsuńPychota.
:P
UsuńAle fajny przepis :) czy zamiast tapioki i siemienia mogę dać jajko? Mogę jeść, a akurat tych składników nie mam - 2 jajka na te proporcje?
OdpowiedzUsuńdzięki za odpowiedź i pozdrawiam
ola
Tapiokę daj, ok 1 jajko zamiast siemienia :) i trochę mniej mleka roślinnego
Usuń