Pierogi jaglane z zieloną soczewicą i grzybami oraz sosem grzybowym (wegańskie, bezglutenowe)
Zakochałam się w tych pierogach. Pierogach wyjątkowych, bo wegańskich i bezglutenowych, zrobionych z dodatkiem kaszy jaglanej. W punkt delikatne, miękkie i sprężyste. Ich środek skrywa pyszny farsz z zielonej soczewicy i grzybów. Maczam je w aromatycznym sosie grzybowym i nie mogę się nadziwić, jakie to pyszny!
Jestem dumna z udowodnienia mojemu lubemu, że pierogi istnieją także w bezglutenowej, roślinnej wersji i nie smakują gorzej niż te klasyczne. W naszym domu nie ma miejsca na pszenne pierogi, chyba że przywiezione od mamy mojej drugiej połówki. Mój mężczyzna zjada je wtedy w zatrważających mnie ilościach. Na szczęście, pochłonięte ilości wystarczają mu na najbliższy rok.
Mój pierogowy smakosz jest bardzo wybredny i pamiętając smak maminych pierogów, byle czego nie zje. Zrobiłam więc dla niego wyjątkowe, zdrowe pierogi, w punkt miękkie i sprężyste. Aż trudno uwierzyć, że są one bezglutenowe. Za całe te pierogowe cuda odpowiedzialny jest jeden składnik - ugotowana kasza jaglana. Niewielka rzecz, a sprawia, że klasyczne lekko twarde i czasem łamiące się bezglutenowe i wegańskie ciasto zamienia się w ciasto dość sprężyste, z którego łatwo jest ulepić pieroga. Ugotowane jest delikatne i o wiele bardziej miękkie niż zrobione z samej mąki bezglutenowej.
Te pyszne pierogi jaglane nafaszerowałam cudownie aromatyczną zieloną soczewicą z grzybami. Całość podałam w towarzystwie sosu grzybowego i posypałam świeżą natką pietruszki.
Dla mnie pierogi idealne na Święta!
Pierogi jaglane z zieloną soczewicą i grzybami oraz sosem grzybowym
(ok. 28 sztuk)
- 150 g suchej kaszy jaglanej
- 330 ml wody
- 120 g mąki gryczanej
- 80 g dowolnej skrobi
- 50 g mąki z ciecierzycy
- 1 łyżka oliwy extra virgin
- 2/3 łyżeczki soli himalajskiej
- Kaszę jaglaną przelewam dwukrotnie wrzątkiem, a następnie gotuję ją w wodzie, na małym ogniu, pod przykryciem ok. 20 min. Ugotowaną do miękkości kaszę zostawiam do ostudzenia.
- Ostudzoną kaszę jaglaną blenduję na gładką masę. Przekładam ją do miski, dodaję pozostałe składniki i mieszam. Ciasto ma być miękkie, może się kleić do rąk, więc pracując z nim natłuszczam ręce oliwą. Jeśli ciasto jest jednak zbyt rzadkie, dodaję odrobinę skrobi.
- Ciasto dzielę na 3 części i rozwałkowuję na placek, podsypując je mąką gryczaną i szklanką wycinam kółka, nadziewam farszem z zielonej soczewicy i grzybów* i dokładnie zlepiam brzegi. Aby lepiej zlepić brzegi, warto po położeniu nadzienia na środek wyciętego kółka, zwilżyć wewnętrzne brzegi wodą.
- Gotowe pierogi układam na oprószonej mąką gryczaną powierzchni i przykrywam bawełnianym ręcznikiem.
- Pierogi wrzucam do lekko osolonego wrzątku. Zmniejszam ogień, aby woda nie bulgotała i nie spowodowała rozklejenia się pierogów. Gotuję 3-4 min od wypłynięcia pierogów na powierzchnię. Najlepiej wyciągnąć jeden i sprawdzić, czy ciasto w środku nie jest surowe. Pierogi podaję polane sosem grzybowym**. posypane natką pietruszki i świeżo zmielonym pieprzem.
*farsz z zielonej soczewicy i grzybów:
- 100 g suchej zielonej soczewicy
- 40 g suszonych grzybów, podgrzybków lub borowików
- 1 duża cebula
- 2 liście laurowe
- 2 ziarna ziela angielskiego
- 1 owoc jałowca
- 1 goździk
- 1-2 łyżki posiekanej pietruszki
- 1-2 łyżeczki sosu sojowego tamari
- 1 łyżeczki tymianku
- sól, pieprz
- olej do smażenia
- Soczewicę gotuję pod przykryciem, do miękkości w 200 ml wody z dodatkiem szczypty soli (ok. 20-30 min).
- Grzyby wkładam do rondelka, zalewam 1 szklanką wody i gotuję przez ok. 30 min. Odcedzam je, zachowując wywar.
- Na patelni rozgrzewam olej wraz liśćmi laurowymi, zielem angielskim, jałowcem i goździkiem. Wrzucam pokroją w drobną kostkę cebulę i ją przesmażam. Dodaję ugotowaną soczewicę, pokrojone w kostkę grzyby, przyprawami, sos sojowy i pietruszkę. Przesmażam chwilę, maksymalnie 1 min. Z farszu wyciągam ziele angielskie, jałowiec i liście laurowe i goździk. Próbuję całość i w razie potrzeby doprawiam.
**sos grzybowy:
- wywar pozostały z gotowania grzybów
- 1 szklanka mleka roślinnego
- 1 łyżka dowolnej skrobi
- 1/2 łyżeczki sosu sojowego
- sól, pieprz
- Do szklanki z mlekiem roślinnym wrzucam skrobię i bardzo dokładnie mieszam.
- W rondelku podgrzewam wywar grzybowy. W czasie podgrzewania dodają mleko z wymieszaną skrobią, sos sojowy, pieprz. Całość zagotowuję dokładnie mieszając. Zmniejszam ogień i gotuję do uzyskania pożądanej konsystencji. Próbuję i ewentualnie dosalam do smaku.
Smacznie :)
OdpowiedzUsuńCzy mąkę z ciecierzycy można zastąpić inną?
OdpowiedzUsuńNiestety nie
Usuńjaką mąką mogę zastapić tapioke?
OdpowiedzUsuńskrobią ziemniaczaną i kukurydzianą
UsuńJak długo można je przechowywać w lodówce ? Jak znoszą mrożenie ?
OdpowiedzUsuńDo 2-3 dni, położone tak, by nie stykały się ze sobą. Mrożenie znoszą świetnie, ale już ugotowane :)
UsuńJaką mąkę mogę dać zamiast gryczanej?
OdpowiedzUsuńCzy cos zamiast skrobii? nie mogę kukurydzianej ani ziemniaczanej :/
OdpowiedzUsuń