Kluski leniwe z kaszą jaglaną ze śmietaną kokosową i cynamonem (wegańskie, bezglutenowe, bez cukru)
Kluski leniwe! Któż ich nie kocha! Dzisiaj kluski te w zupełnie innej wersji! Jednocześnie pysznej i zdrowej - z dodatkiem tofu i kaszy jaglanej. W pełni wegańskie, bezglutenowe i nie zawierające ani grama rafinowanego cukru. Skusisz się?
W chłodne dni, kiedy nie chce się wysunąć nosa znad kołdry, jedyną rzeczą o której marzę są potrawy, które pamiętam z dzieciństwa. Racuchy drożdżowe z jabłkami, naleśniki z twarożkiem, knedle, a przede wszystkim kluski leniwe. Kiedyś, gdy kochałam wszelkiego rodzaju białe sery i jogurty, danie to było moim ulubionym. Aż wstyd się przyznać - kluski leniwe mogłam jeść codziennie, przez kilka dobrych tygodni. Zresztą, jako dziecko znana byłam z trwających kilka tygodni monodiet (do dziś mam niestety do tego tendencje i aktualnie trwa faza dyniowa :P).
Postanowiłam więc stworzyć wegańską i bezglutenową wersję klusek leniwych. Postawiłam na tofu w towarzystwie kaszy jaglanej, gdyż samo tofu mogłoby nadać moim kluseczkom zbytniej jałowości. W rezultacie, wyszedł przepis na pyszne danie, które dość mocno przypomina prawdziwe kluski leniwe. Niestety, smak twarogu trudno podrobić i danie bez niego nigdy nie będzie takie same. Wyjątkiem są wszelkiego rodzaju tofurniki, kiedy można odważnie operować śmietaną kokosową, cytryną, słodzidłem i dodatkami. W oryginale przepisu lekkości kluseczkom leniwym nadaje ubite białko jaja, którego niestety tu zabrakło. W wielu przepisach na prawdziwe kluski pomija się jednak ten dodatek, więc jego brakiem tu się nie martwiłam. I dobrze, bo wyszło pysznie! Trafieniem w dziesiątkiem okazało się połączenie tofu i ugotowanej kaszy jaglanej. Kluseczki są miękkie, rozpływające się w ustach. Podsmażone nabierają cudownej wyrazistości - na wierzchu są wtedy chrupiące, a w środku nadal mięciutkie. Podane z kokosową śmietaną, cynamonem i migdałami sprawiają, że znajduję się w jedzeniowym niebie, z którego za nic w świecie nie chcę wracać.
Chcesz uszczknąć odrobiny tego nieba?
Koniecznie wypróbuj przepisu na moje wegańskie i bezglutenowe kluski leniwe.
Na pewno zasmakują Tobie i Twoim dzieciom. :)
Kluski leniwe z kaszą jaglaną ze śmietaną kokosową i cynamonem
(2 porcje)- 100 g suchej kaszy jaglanej
- 300 g ekologicznego tofu naturalnego
- 75 g bezglutenowej mąki owsianej
- 30 g dowolnej skrobi
- 2 łyżeczki nasion chia
- 4 łyżki soku z cytryny
- 4 łyżki ksylitolu
- 1 łyżeczka mielonego cynamonu
- 1 łyżka ekstraktu waniliowego
- duża szczypta soli
- olej kokosowy do smażenia
- do podania: waniliowa śmietana kokosowa*, cynamon, 2 łyżki drobno pokrojonych uprażonych migdałów
- Kaszę jaglaną gotuję według podstawowego przepisu. Pozostawiam ją do ostudzenia.
- Do malaksera wrzucam: odsączone z zalewy tofu, chia, sok z cytryny, ksylitol, cynamon, ekstrakt waniliowy i sól. Całość blenduję na gładką masę. Dodaję kaszę jaglaną i ponownie blenduję do uzyskania jednolitej masy.
- Do malaksera wrzucam mąki i znów dokładnie blenduję.
- Przekładam ciasto na oprószoną mąką owsianą stolnicę. Posypuję lekko mąką ciasto i za pomocą oprószonych mąką dłoni formuję podłużne wałki ciasta i kroję kluski. Ciasto jest delikatnie i miękkie (dzięki temu kopytka będą delikatne) i klei się do rąk, jednak gdy jego kawałek podsypiemy i posypiemy mąką, bez problemu ukulamy wałek.
- Wkładam kluski do osolonego wrzątku, delikatnie mieszam i gotuję ok. 2 min od wypłynięcia.
- Ocieknięty z wody kluski przekładam na patelnię na rozgrzany olej i podsmażam na rumiano z obu stron (możesz pominąć smażenia klusek, ale według mnie o wiele lepiej smakują).
- Gotowe kluski podaję z waniliową śmietaną kokosową*, posypane cynamonem, i drobno pokrojonymi uprażonymi migdałami.
*Waniliowa śmietana kokosowa:
- śmietana z 1 puszki (400 ml) mocno schłodzonego mleka kokosowego (stała część, która wytrąca się po schłodzeniu mleka)
- 1-2 łyżki ksylitolu
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
Rewelacyjne zdjęcie :) Ostatnio bardzo często korzystam z kaszy jaglanej ale na kluski leniwe nie wpadłem :) Świetny przepis!
OdpowiedzUsuńDzięki! :)
Usuńchia zmielić?
OdpowiedzUsuńTak, razem z całą masą :)
UsuńSmacznie :)
OdpowiedzUsuńPytanie - ile kaszy jaglanej jest potrzebne? Nie mogę znaleźć informacji w przepisie.
OdpowiedzUsuńPodana jest jako 1 składnik - 100 g suchej :)
UsuńKto się skusi? My się skusimy bo od dawna chcemy zrobić kluseczki z tofu! Ale marzą nam się też dyniowe więc jakoś musimy połączyć te dwa fanty :P
OdpowiedzUsuńNo to musicie wyczarować swoje dyniowe cudo :*
UsuńKolejny rewelacyjny przepis! :)
OdpowiedzUsuń<3
UsuńJeszcze nigdy nie robiłam klusek leniwych. Czy można je ugotować i odsmażyć na drugi dzień czy będą już twarde?
OdpowiedzUsuńPowinno być ok :)
Usuń