Malinowe ptasie mleczko z chia (wegańskie, bezglutenowe, bez cukru)
Jeśli jesteś na tym blogu, zapewne znasz dobrze Ptasie mleczko z chia. Co powiesz więc na jego nową, letnią odsłonę? Tym razem mam Ci do zaoferowania niezwykle lekkie, lekko kwaskowate malinowe ptasie mleczko z chia. Równie pyszne, jak znana wszystkim, klasyczna wersja. To wegańska, bezglutenowa i bez cukrowa słodycz, która cieszy, zarówno zmysły, jak i ciało!
Uwielbiam takie słodkości - w 100 % zdrowe, którymi bezkarnie możemy rozpieszczać nasze kubki smakowe. W dodatku, jeśli owe słodkości wyglądają tak pięknie jak poniższe malinowe ptasie mleczko z chia. Ten nowy przepis w moim kulinarnym repertuarze już zaskarbił sobie serca kilku wielbicieli słodyczy. Usłyszałam nawet parę głosów, że nowa wersja jest lepsza, z czym się nie do końca zgadzam, gdyż według mnie nic nie pobije połączenia wanilii i czekolady. Jeśli jednak uwielbiasz maliny i masz ochotę maksymalnie skorzystać z sezonu na nie, koniecznie przygotuj malinowe ptasie mleczko z chia. Robi się je niesamowicie szybko i prosto, więc jest to idealny przepis dla tych niechcących spędzać godzin w kuchni.
To niewątpliwe słodycz, w której nikomu nie przeszkadza, że jest wegańska, bezglutenowa i bez cukrowa. Pałaszują ją wszyscy, nawet najwięksi przeciwnicy zdrowego odżywiania. :P
Malinowe ptasie mleczko z chia
część malinowa:
- 100 ml mleka roślinnego
- 300 g świeżych malin (można użyć mrożonych), zblendowanych na gładki mus
- 3 łyżki ksylitolu*
- 1 łyżka ekstraktu waniliowego / pasty waniliowej / ziarenka z 1/2 laski wanilii
- 2 łyżeczki agaru
- 2 łyżeczki agaru
część biała:
- 100 ml mleka roślinnego (u mnie owsiane)
- 4 łyżek nasion chia
- 1 łyżka syropu klonowego / nie-weganie mogą użyć miodu
- 3 łyżki ksylitolu*
- 1 łyżka pasty waniliowej (można użyć ekstraktu z wanilii lub ziarenek z 1 laski wanilii)
- 1 i 1/2 łyżeczki agaru
- Potrzebne nam będą dwa garnki - jeden do części malinowej, drugi do części białej. W każdym z nich umieszczam wszystkie składniki oprócz agaru. Całość podgrzewam i jednocześnie dokładnie mieszam trzepaczką. Gdy masa się zagotuję, dodaję agar i bardzo dokładnie mieszam. Całość gotuję jeszcze ok. 5 min na bardzo małym ogniu.
- Blaszkę (20x20cm) wyścielam papierem do pieczenia lub folią spożywczą. Na dno jej wylewam 1/2 masy malinowej. Wstawiam do lodówki na ok. 5 min.
- Gdy masa lekko stężeje, wykładam na nią część białą. Ponownie wstawiam do lodówki, ale tym razem na 10-15 min. W tym czasie reszta masy malinowej nam stężeje. Nie martwy się, bo wystarczy ją ponownie podgrzać i dokładnie wymieszać (ewentualnie dodać 1 łyżeczkę mleka, gdyby masa za mocno odparowała).
- Gdy masa z chia lekko stężeje, wylewam na nią pozostałą masę malinową.
- Całość przykrywam folią aluminiową lub spożywczą i wstawiam do lodówki na ok. 3 h. Po tym czasie kroję stężałą masę na małe kawałki i rozkoszuje się ich niezwykłą lekkością :)
Wygląda bardzo apetycznie! :)
OdpowiedzUsuńPewnie, że znamy pierwszą wersję ptasiego mleczka. Ta wygląda równie cudownie ^^
OdpowiedzUsuńMam nadzieję, że smakuje tak samo dobrze jak wygląda! Dzisiaj kuchnia będzie przeze mnie opanowana! :)
OdpowiedzUsuńczy koniecznie musi być ksylitol?
OdpowiedzUsuńMoże być cukier
UsuńJak się nie lubi smaku kokosowego to czym można zastąpić mleczko kokosowe?
OdpowiedzUsuńInnym mlekiem roślinnym, ale mleko kokosowe posiada wysoką zawartość tłuszczu i nadaje ptasiemu mleczku z chia idealną konsystencję.
UsuńCzy masa biała ma stygnac powoli? ja schlodzilam i nasiona chia są twarde już w gotowym deserze. Ale tak przepyszne 😄
OdpowiedzUsuńPo 10 min masa powinna już być zwarta :) Ale najlepiej smakuje lekko schłodzona, dlatego polecam ją potrzymać 2-3 h w lodówce :) Wszystko też zależy od wielkości Twojej łyżeczki, gdyż agar jest 8-krotnie mocniejszy od żelatyny
UsuńOczywiście próbowałam po 20 minutach, kto by wytrzymał 3 godziny 😀Zobaczymy jutro i faktycznie dodam trochę mniej agaru. Dziękuję i pozdrawiam
OdpowiedzUsuńWitam :) Wygląda mega apetycznie i już wiem, co będę robiła w weekend na deser :) Będę zaglądać tu częściej, bo - nie ukrywam - kręcą mnie różne wege pomysły, choć do wegan się nie zaliczam :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Gosia
Bardzo się cieszę! Wege przepisy nie są tylko dla wegan :)
UsuńPozdrawiam ciepło!
Czy można darować sobie tą wanilię? Nie mam ani pasty ani ekstraktu. Tak samo z syropem. Nie używałam go nigdy i nie wiem czy oprócz funkcji słodzących ma jeszcze jakieś? Ja nie lubię słodkich rzeczy więc czy sam ksylitol wystarczy?
OdpowiedzUsuńWanilia jest tu konieczna.
UsuńSyrop także, choć możesz użyć innego płynnego słodzidła.
Jeśli nie lubisz słodkich rzeczy to sama musisz drogą eksperymentu stwierdzić, ile musisz posłodzić i czy użyć tylko ksylitolu.
próbowałam zrobić, niestety nie wiem czemu ale nie ścieło mi się to xD więc przelałam tą całą masę do kubeczków plastikowych i zrobiłam lody xD
OdpowiedzUsuńPowiem, że niemożliwe.
UsuńA gotowałaś chwilę? Agar potrzebuje podgrzania.
czy będzie dobrze jeśli na spód dam biszkopt?
OdpowiedzUsuńBędzie już więcej kalorii :P ale możesz spróbować. Tylko pamiętaj, że po 1 dniu biszkopt będzie mokry.
UsuńCzy zamiast agaru można użyć żelatyny lub innej substancji żelującej?
OdpowiedzUsuńCZY MOŻNA DAC MROZONE TRUSKAWKI?
OdpowiedzUsuńOczywiście :)
UsuńMi też się nie ścieło:-( A miał być rarytas na Święta :-(
OdpowiedzUsuńUuu... Nie podgrzałaś dostatecznie agaru - to jedyne wytłumaczenie
UsuńPrzez ile czasu po wyjęciu z lodówki deser ciągle ma swoją konsytencję?
OdpowiedzUsuńCały czas :)
Usuńmam pytanie - czy można dodać np. napój ryżowy z wanilia? :)
OdpowiedzUsuńWyjdzie, ale nie polecam - potrzebujemy tu tłustego mleka kokosowego
Usuńchyba wkradły się błędy do przepisu - nie ma w składnikach malin, kiedy je dorzucić? a w punkie 3 mowa jest o jakiejś masie czekoladowej... prośba o wyjaśnienie co i jak :) dzięki!
OdpowiedzUsuńWitam. Niestety chyba do białej części jest zbyt mało agaru bo środek się kompletnie rozjechał :-(((
OdpowiedzUsuńNie, jest ok. Ptasie mleczko robię od 3 lat przynajmniej raz w miesiącu i zawsze wychodzi.
UsuńMoże zbyt krótko gotowałaś/eś białą część?
Jakie mleko polecasz??( firma i gdzie można kupić) Kiedyś próbowałam zrobić, ale mleko było bardzo rzadkie i mimo że dałam żelatyne nie wyszło :(
OdpowiedzUsuńHm... ale chodzi Ci o kokosowe czy owsiane? Jeśli dałaś zamiast mleka kokosowego napój kokosowy mogło tak wyjść. Może dałaś za mało żelatyny? Agar jest o wiele mocniejszy od żelatyny, więc żelatyny potrzeba więcej niż agaru.
Usuńczy zamiast agaru można użyć żelatyny?
OdpowiedzUsuńWygląda genialnie!
OdpowiedzUsuńwitam, jeśli chce użyć zelatyny zamiast agaru to powinnam użyć jej w tych samych ilościach co agaru w przepisie i również gotować tak samo długo?
OdpowiedzUsuńNiestety nie mam zielonego pojęcia, bo nie używam w kuchni żelatyny. :(
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńZrobiłam dziś i wyszło pyszne, choć z małymi modyfikacjami. Zamiast malin użyłam mrożonych owoców leśnych w tej samej proporcji. Pominęłam wanilię gdyż nie miałam. A zamiast miodu dałam syrop z agawy. Agar Agar również zastąpiłam zwykłą żelatyną. Zdecydowanie bardziej mi posmakowała wersja owocowa niż klasyczna. Dziękuję za fantastyczny przepis
OdpowiedzUsuńPamiętajcie złota zasada! Gdy nie macie agaru, żelatynę zawsze dajecie podwójną ilość. Czyli warstwa owocowa 4 łyżeczki a część biała 3 łyżeczki :)
Dziękuję za uzupełnienie wiedzy o żelatynie :*
Usuńile mozna przechowywać ?:)
OdpowiedzUsuńDo 4 dni, ale gwarantuję Ci, że znika w mig :)
UsuńNie tylko wygląda świetnie, ale również smakuje :)
OdpowiedzUsuń