Mazurek śliwkowo-karobowy (wegańskie, bezglutenowe, bez cukru)
Zapewne jest wśród Was wielu wielbicieli czekośliwki. Jeśli tak, to wypiek ten jest specjalnie dla Was! Wyjątkowy, banalnie prosty w wykonaniu mazurek śliwkowo-karobowy. W pełni wegański, bezglutenowy i nie zawierający w sobie grama rafinowanego cukru.
Mazurek ten łączy on w sobie dwa idealnie uzupełniające się smaki - bardzo podobny do kakao, karob i lekko kwaskowe, słodkie powidła śliwkowe. To ciasto, które nie tylko negatywnie nie wpływa na nasze zdrowie, ale nas leczy. A dlaczego? Bo użyty do niego karob, ma cudowne właściwości zdrowotne, o których pisałam tutaj.
Do zrobienia tego mazurka koniecznie użyjcie domowych powideł śliwkowych. Nie tylko są zdrowsze, ale i mają lepszy, pełniejszy smak. Pamiętajmy, im lepszych produktów użyjemy tym lepsze nam wyjdzie ciasto.
Mazurek śliwkowo-karobowy
(20 x 24 cm)
ciasto:
- 100 g mąki kukurydzianej
- 100 g mąki jaglanej
- 50 g dowolnej skrobi
- 2 łyżki karobu / można zastąpić dobrej jakości kakao
- 3 łyżki mielonego siemienia lnianego
- 1 łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia
- 3-4 łyżki syropu klonowego / syropu z agawy (jeżeli lubicie słodsze ciasta dajcie 4 lub nawet 5)
- 150 g oleju kokosowego
- 100 g mleka roślinnego
- szczypta soli himalajskiej
- W kąpieli wodnej rozpuszczam olej kokosowy. Dodaję mleko roślinne i syrop klonowy. Całość podgrzewam, do całkowitego połączenia się składników. Zdejmuję miskę znad parującej wody i odstawiam, by masa lekko przestygła. Dodaję mielone siemię lniane i dokładnie mieszam.
- Do dużej miski przesiewam mąki, skrobię, proszek do pieczenia i karob. Dodaję sól i całość mieszam.
- Do suchych składników dodaję mokre i bardzo dokładnie mieszam.
- Blaszkę wykładam papierem do pieczenia. Przekładam do niej ciasto (będzie w postaci grudek ciasta). Za pomocą dłoni wyklejam ciastem blaszkę, łącznie z bokami (niecały 1 cm wysokości).
- Formę z ciastem wkładam do lodówki na ok. 30 min.
- W tym czasie piekarnik nagrzewam do 170 st. C na ok. 30 min.
masa śliwkowo-karobowa:
- 300 g domowych powideł śliwkowych
- 3 łyżki karobu
- 1 łyżka dobrej jakości kakao
- 1 łyżeczka soku pomarańczowego
- 1-2 łyżki ksylitolu - jego ilość zależy od słodkości naszych powideł
- 1/5 łyżeczki mielonego cynamonu
- szczypta soli himalajskiej
do posypania ciasta: orzechy włoskie
do posypania ciasta: orzechy włoskie
- Wszystkie składniki przekładam do blendera i miksuję na gładką masę. Próbuję i w razie potrzeby dosładzam.
- Gotową masę wykładam na przestudzony spód. Całość posypuję orzechami włoskimi.
Czy mąka jaglana od Amarello nie nadaje ciastu gorzkiego smaku??? Kilka razy robiłam ciasto z użyciem kupnej mąki jaglanej i były do wyrzucenia niestety :(((((
OdpowiedzUsuńNie, nie nadaję, ale to też zależy zapewne od partii mąki. Niestety, mąka jaglana ma często minimalnie wyczuwalną goryczkę, dlatego zawsze używam jej z dodatkiem innej mąki, która niweluje ten posmak.
UsuńSuper :) Dziękuję za informację. Przepis już czeka na zrobienie :))))
Usuńciasto niesamowite. u mnie nie ma tradycji pieczenia mazurków i nie wiem czy kiedykolwiek je jadłam. Ale myślę, że Twoje ciasto pasuje nie tylko do nadchodzących świąt ale i na każdy weekend:) Mam wszystkie składniki- tylko...ehh najważniejszego brak- powideł- i nigdy ich w Norwegii nie widziałam...chyba na razie muszę obejść się smakiem- mam tylko konfiturę z czarnej porzeczki ale to co innego
OdpowiedzUsuńPrzepraszam, że może dziwne pytanie (nie byłam nigdy w Norwegii) - nie macie tam nawet w sklepach śliwek? :) Chyba bym umarła... :p
UsuńTa śliwkowa masa do mnie przemawia, musi smakować wspaniale z dodatkiem karobu :) A mazurek klasyczny, ale oryginalny i podrasowany, podoba mi się :)
OdpowiedzUsuńChętnie bym wypróbowała ten przepis ale obawiam się że minimalny stan portfela nie pozwoli mi na zakup tych wszystkich "zdrowych i drogich" składników. Jakaś podpowiedź odnośnie do zamienników (mąka jaglana i syrop klonowy)?
OdpowiedzUsuńZawsze możesz domowym sposobem zmielić kaszę na mąkę. 500 g mąki kosztuj 6 zł, czyli 100 g trochę ponad 1 zł :) No ale jak już jej nie chcesz, użyj innej bezglutenowej. Możesz też użyć takiej zwykłej, pszennej.
UsuńSyrop klonowy zastąp miodem, syropem z agawy, melasą. Jakimkolwiek słodziłem w płynie.
Pozdrawiam!
P.S. Zdrowo, wcale nie znaczy drogo. Jeśli chcesz, możesz znaleźć sklepy oferujące fajne, przystępne ceny. Podczas jednego przeziębienia wydajemy krocie w aptece, więc wydaję mi się, że nasze zdrowie wcale nie ma aż tak wielkiej ceny. A chyba lepiej zapobiegać, niż leczyć.
I już mazurki! Tylko na to czekałyśmy :D Tradycyjne mazurki są w większości za słodkie dla nas a Twój na pewno smakowałby nam w każdym calu :)
OdpowiedzUsuń<3 !!!!
UsuńCzy karob w masie ma być w formie olynnej czy sproszkowanej? :)
OdpowiedzUsuńKarob w formie płynnej to melasa karobowa. I dokładniej to nie jest "karob w formie płynnej", bo melasa jest pozyskiwana z karobu, ale karobem nie jest :) Tak jak melasa buraczana jest pozyskiwana z buraków, ale burakiem nie jest :P
UsuńTutaj karob - czyli proszek :)
Dzięki! Wszystko jasne! Uwielbiam Twoje przepisy i naprawde wiele ich przetestowalam :)
UsuńProszę bardzo Kochana :* <3
UsuńJa właśnie leżę w łóżku i rozkoszuję się ciastem gruszkowym z masłem orzechowym (pyyyyyychaaa), a tu już kolejny hit ?!!! ;)
OdpowiedzUsuńHihihi :) to już bardziej hit Świąt :P
UsuńP.S. Smacznego! :*
Proszę o informację jakiej wielkości blachy należy użyć :-)
OdpowiedzUsuń20 x 24 cm
UsuńDziękuję :-)
UsuńJaką mąką można zastąpić mąkę kukurydzianą?
OdpowiedzUsuńgryczaną / bg owsianą / migdałową / kasztanową :)
UsuńCzego moge uzyc zamiast soku pomaranczowego? :)
OdpowiedzUsuńpomiń
Usuń