Kapusta z grzybami, potrawa, której nie może zabraknąć na świątecznym stole. Zrobienie jej wcale nie jest takie trudne. Pamiętając o kilku elementach, każdy jest w stanie stworzyć przepis na własną kapustę z grzybami - idealną saute, a także jako nadzienie do pierogów czy naleśników.
Kapusta z grzybami, nieodłączny element wigilijnego stołu. Jako dziecko nigdy za nią nie przepadałam. Zresztą, było mało wigilijnych potraw, które w pełni akceptowałam - zupa gotowana na rybich głowach napawała mnie niepewnością, a galaretowaty karp przyprawiał o mdłości. Uwielbiałam za to słodycze. Może dlatego jako dziecko wyglądałam jak mała, krągła kluska. Na szczęście zmienił się mój wygląd, jak u podejście do wielu potraw.
Lubię pełne smaku, dobrze przyprawione potrawy, w których wszystkie składniki łączą się w idealną całość. Niewyraźna babcina kapusta z grzybami nigdy mnie nie przekonywała. Czegoś w niej brakowało. Pewnej kropki nad "i". Nawet nie myślałam, że można ją zrobić inaczej. A można...
Gdy objęłam dowodzenie we własnej już kuchni i sama musiałam zmierzyć się ze świątecznymi potrawami, okazało się, że nie tylko można zrobić je inaczej, ale i zdrowiej. W dodatku, nie tak dawne przejście na weganizm zmusiło mnie do zweganizowania wielu potraw oraz wymyślenia nowych, na tyle atrakcyjnych, by sprawiły, że nikt nie zauważy braku tych tradycyjnych, mięsnych. Myślałam, że z kapustą z grzybami już nic nie da się zrobić. Na szczęście, myliłam się. Można stworzyć kapustę z grzybami idealną. Tak dobrą, że członkowie rodziny wyjadają ją jeszcze przed świąteczną kolacją z lodówki.
Podstawą idealnej kapusty z grzybami jest dobrej jakości kiszona kapusta. Najlepiej zrobiona własnoręcznie lub kupiona w sklepie ekologicznym. Mamy wtedy pewność, że była ona ukiszona i przechowywana prawidłowo.
Drugim, istotnym elementem kapusty z grzybami są oczywiście grzyby. Najlepiej, by były to prawdziwki, gdyż są najbardziej aromatyczne i cudownie wzbogacają smak i zapach potrawy. Nie bez powodu ich druga nazwa to borowik szlachetny. Idealnie, jeśli byłyby zebrane i ususzone przez Was samych, Wasze babcie lub mamy.
Niezwykle ważnym elementem kapusty z grzybami są przyprawy. Robiąc ją, musicie ją próbować i doprawiać według własnych preferencji smakowych. Nie bójcie się dodania sosu sojowego czy syropu klonowego. Wiem, że to niezbyt tradycyjne składniki kapusty z grzybami, ale zapewniam, że pięknie dopełniają jej smak.
I jeszcze na koniec, w przepisie na moją idealną kapustę z grzybami dodaję niewielką ilość marchewki. Możecie ją pominąć, aczkolwiek uważam, że marchewka ta doskonale uzupełnia tu całość.