Zdrowsza i lżejsza wersja makowca?
Tak!
Bo przecież nie może zabraknąć go na świątecznym stole, gdyż jak, wiemy mak w naszej tradycji ma znaczenie symboliczne. Nie możemy więc go bagatelizować. Proponuję więc Wam prostą i jednocześnie pyszną wersję makowca - wegański makowiec z jabłkiem i moim ulubionym karmelem daktylowym, bez dodatku cukru i glutenu.
Nie wyobrażam sobie Bożego Narodzenia bez maku. Może dlatego, że potrawy z niego od dziecka znajdowały się na moim świątecznym stole. Mogło nie być innego wypieku czy śledzika, ale makowiec czy makiełki były potrawą obowiązkową. Zresztą, jedliśmy mak tylko na Wigilię, więc był dla nas czymś wyjątkowym, wyczekiwanym. Do dziś mam z nim tylko pozytywne wspomnienia. Przypomina mi dzieciństwo, prababcię i resztę domowników.
Jako dziecko nigdy nie zastanawiałam się, dlatego mak ma tak duże znaczenie w polskiej tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Najważniejszy wtedy był dla mnie jego cudowny smak. Teraz już wiem, że mak wnosi w nasze świąteczne domostwa coś więcej niż tylko rozkosz podniebienia (choć to już jest dużo). Tak samo jak sianko czy łuska karpia, produkt ten jest ważnym elementem, mającym bogatą symbolikę. Według tradycji mak ma przynieść domowi dostatek. Jego brak na stole wigilijnym mógł sprowadzić na domostwo nieszczęście. Już wiem, dlaczego moja prababcia uparcie piekła makowce, zamiast babek, keksów czy serników. Może robiła to z innego powodu, gdyż mak jest także symbolem płodności i chrześcijaństwa. A była ona nadgorliwą katoliczką. Czasem jej tego zazdroszczę, bo ja moją wiarę z biegam lat zatraciłam.
Dziś już nie robię wypieków, które pamiętam z rodzinnego domu. Jak zauważyliście na blogu, zmieniły się moje preferencje jedzeniowe i podejście do odżywiania. Uważam, że także w Święta powinniśmy dbać o zdrowie. Zresztą, jak wiecie, zdrowe wcale nie znaczy niedobre. Przeciwnie, ku zaskoczeniu wielu, możemy stworzyć pełnowartościowe i jednocześnie pyszne ciasta. Przykładem jest dzisiejszy makowiec. Cudownie wilgotny, aromatyczny, wegański, bez dodatku cukru i glutenu. Dodatek jabłek zmniejsza jego kaloryczność i wzbogaca nasz makowiec o kwaskowaty posmaku, który idealnie łączy się ze słodką masą makową. Górę makowca wieńczy karmel daktylowy. Odkryłam go w tym roku i do dziś eksploatuje w mym kucharzeniu. Makowiec jest tak pyszny, że trudno to opisać, trzeba po prostu go spróbować.
Niewątpliwie, jest to mój ulubiony makowiec.
Lekki makowiec z jabłkiem z karmelem daktylowym
(tortownica o śred. ok. 22-24 cm)
ciasto:
- 1 kg domowej masy makowej --> jak zrobić domową masę makową
- 200 g płatków jaglanych (2 szklanki)
- 4 łyżki bezglutenowego budyniu waniliowego / skrobi ziemniaczanej
- 3 duże jabłka (ok. 750 g) - boskop lub szara reneta, utarte na tarce z dużymi oczkami
- 200 - 250 g syropu klonowego (wszystko zależy od słodkości naszej masy makowej) lub innego zdrowego płynnego zamiennika cukru
- śmietana z 1 puszki mleka kokosowego
- sok z 1/2 cytryny
- 2 łyżki likieru amaretto
- Do miski przekładam masę makową. Dodaję utarte jabłka i sok z cytryny. Dokładnie mieszam. Następnie dodaję syrop klonowy, płatki jaglane i amaretto. Całość dokładnie mieszam. Całość próbuję, by stwierdzić, czy masa na makowca jest wystarczająco słodko. Podaję budyń waniliowy i ponownie dokładnie mieszam.
- W misce ubijam na sztywno śmietanę kokosową. Przekładam ją do makowo-jabłkowej masy. Dokładnie, ale delikatnie mieszam, najlepiej za pomocą ręki.
- Masę na makowiec przekładam do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Dość dobrze dociskam masę do dna i wyrównuję wierzch. Całość wkładam do piekarnika nagrzanego do 170 st. C (termoobieg) na ok. 40 min.
karmel daktylowy:
- 250 g świeżych daktyli - ewentualnie suszonych, ale namoczonych przez 30 min w gorącej wodzie i z niej odsączonych
- 50 ml g mleka roślinnego
- kilka kropel ekstraktu migdałowego
- szczypta cynamonu
- do posypania: ulubione orzechy i bakalie
- kilka kropel ekstraktu migdałowego
- szczypta cynamonu
- do posypania: ulubione orzechy i bakalie
- Daktyle przekładam do malaksera, dodaję mleko i blenduję na gładką masę. Jeśli masa jest zbyt gęsta dodaję więcej mleka.
- Gotowy karmel wykładam na ostudzony makowiec, wyrównuję wierzch. Całość posypuję ulubionymi bakaliami.
no to padłam ze zdumienia i wyobraziłam sobie smak tego makowca... uciekam stąd zanim dopadnie mnie niepojęta ochota na słodkie! :)
OdpowiedzUsuńSmacznie wygląda ;)
OdpowiedzUsuńCudownie wygląda :)
OdpowiedzUsuńNa pewno spróbuję!
Powiedz proszę, na jakiej wielkości blachę jest to przepis? :)
Jest napisane w przepisie :)
UsuńJestem totalną ignorantką w temacie makowca, więc pytam.Jak dokładnie robi się masę makową?
OdpowiedzUsuńKliknij myszką na napis "domowa masa makowa" :)
UsuńCzy konieczny jest likier amaretto ??
OdpowiedzUsuńNo przydałoby się, ale można go zastąpić ekstraktem migdałowym lub rumem.
Usuńprze-genialny wypiek!!! <3 u mnie mak na święta obowiązkowo, głównie w formie tradycyjnych makówek, które wielbię całym serduchem i w wersji wegańskiej niczym nie odchodzą o tych tradycyjnych, a w zasadzie to są smaczniejsze i zdrowsze :) jestem pewna, że tak samo jest z tym makowcem, mam ochotę go zrobić jak najszybciej :)
OdpowiedzUsuńJeśli kochasz mak to ten makowiec jest idealny dla Ciebie :) Zresztą w te Święta jeszcze mam w planach 2 przepisy na makowce, równie pyszne ;p
UsuńA czy można czymś zastąpić karmel daktylowy?? (rodzina nie przepada za daktylami:(
OdpowiedzUsuńA jedli karmel daktylowy czy tylko suszone daktyle? Jest różnica.
UsuńZrób normalny karmel - mniej zdrowo, ale nie będzie daktyli :)
My też mak wręcz uwielbiamy :D Makowce jemy tylko na święta ale za to w dużych ilościach! Wiadomo, że ten tradycyjny naszej mamy jest pyszny i zawsze się na niego skusimy ale nasze autorskie makowce też cieszą się zainteresowaniem :) My do masy makowej dodajemy właśnie daktyle i koniecznie kawałki gorzkiej czekolady :D
OdpowiedzUsuńCzekolada + mak - brzmi cudownie :)
UsuńSuper ciacho! Fajny pomysł! Chyba takiego przepisu szukałam :)
OdpowiedzUsuńCzym mozna zastapic platki jaglane?
OdpowiedzUsuńPłatkami gryczanymi, z komosy ryżowej, amarantusowymi :) Polecam jednak płatki jaglane :)
UsuńA nie czuc goryczy z platkow??
UsuńDobrej jakości płatki jaglane nie mają goryczy. Kupuje paru firm i nigdy to mi się nie zdarzyło.
UsuńCzy mogę nie dawać płatków jaglanych i zamiast tego cała resztę składników zapiec na kruchym cieście bezglutenowym, czy skończy się to rozlaniem i niedopieczeniem masy makowej?
OdpowiedzUsuńMożesz. Jeżeli kruchy spód będzie miał brzegi. Choć bym dodała chociaż 1/3 ilości płatków, bo coś musi wypić wilgotność z jabłka. Jest ryzyko, że z masy zacznie wychodzić i nici z ciasta kruchego.
UsuńPozdrawiam!
Mam bardzo pilne pytanie! Jestem w trakcie robienia tego makowca, ale nie chce mi się ubić śmietanka kokosowa, co zrobić? Czy mogę zastąpić ją białkami? Ile ich dać?
OdpowiedzUsuńNiestety nie wiem, ile białka dodać, choć ja bym obstawiała na 1. Niestety oprócz napuszenia, śmietanę mają wchłonąć płatki jaglane, a tłuszcz z niej ma utrzymać masę. Ja bym ubijała śmietanę jak się da i dodała do ciasta :) Będzie ok! :)
UsuńUbiłam kremówkę bo znalazłam resztkę w lodówce i zaraz będę wyciągać z pieca:) wygląda pysznie, i masa makowa, oczywiście z Twojego przepisu, wyszła wyśmienita! także trzymam kciuki, żeby się udało!:) pozdrawiam serdecznie, Wesołych Świąt!
UsuńMyślą jestem przy Twoim makowcu :) Na pewno się uda! :*
UsuńWesołych Świąt! :)
Ten makowiec był moim pierwszym jaki zrobiłam i wyszedł genialnie!!! Wszyscy byli zachwyceni:D Dzięki za inspirację:D
OdpowiedzUsuńSuper! Cieszę się ogromnie :)
UsuńPozdrawiam cieplutko!
Klasyczny 'Makowiec japonski' w wersji wegańskiej! Da się! :)
OdpowiedzUsuńWszystko się da :P
UsuńCzy z podanego przepisu na masę makową wychodzi 1 kg gotowej masy, czy trzeba pomnożyć składniki? Nie wiem jak mak zachowuje się po namoczeniu.
OdpowiedzUsuńZ podanego przepisu wychodzi masy na ok. 2 makowce :)
UsuńCzy płatki blyskawiczne się nadają?
OdpowiedzUsuńI czy w razie co, można dać owsiane?
Nie za bardzo. Jaglane są tu idealne, a można dostać w każdym Piotrze i Pawle
UsuńCo do śmietanki z puszki mleka kokosowego... Czy chodzi tylko o tę ściętą białą warstę? Bo czasami wszystkiego jest wymieszane razem w puszce... Takie wymieszane mleko tez potrafi sie sciąc natomiast nie wiem jaką jego ilość dodać w tym przypadku.
OdpowiedzUsuńTak, o tą ściętą, białą warstwę. Wymieszana warstwa ani się nie ubije na sztywno ani do końca nie zetnie. :)
Usuńa puszka mleka kokosowego to ile ml ?
OdpowiedzUsuń400 ml
UsuńOk, znalazlam smietanę kokosowa. Bedzie bezpieczniejsza ;)
OdpowiedzUsuńtylko pamiętaj, w 1 puszce mleka kokosowego jest ok 280-300 g śmietany kokosowej i tyle masz dać :) Powodzenia! :*
UsuńSluszna uwaga :) Dziękuję!
UsuńCzy moge to karmelu użyć zwykłej wody lub tej która mi zostanie po wybraniu gęstej śmietanki z puszki?
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :)
Oczywiście :*
UsuńJutro będę robić :-), niestety, zapomniałam kupić płatki jaglane, trzeba będzie wybrać się na poszukiwania. Zaznaczam, że nie mamy tu Piotra i Pawła ;-).
OdpowiedzUsuńRozumiem :) Jak masz płatki gryczane, też dadzą radę :)
UsuńPłatki jaglane były w pobliskim sklepie o apetycznej nazwie Kluska. Dziś mam zamiar wykorzystać pozostałą od Świąt część zamrożonej masy makowej. Mam nadzieję, że nadal się nadaje do zjedzenia :-).
UsuńCiasto było pyszne!
Witam, mam pytanie, mam mleko kokosowe ale nie w lodowce a musze dzisiaj upiec ten makowiec. Czy moge zamiast mleka ubic wode po cieciorce (zamiast bialka jaja) i jesli tak to ile tej wody (aquafaba) ? Dziekuje
OdpowiedzUsuńMyślę, że nie. Potrzebujesz tłuszczu ze śmietany koksowej. Dodałabym 300 ml mleka kokosowego, bez ubijania. Powinno być ok, choć śmietana ubita daje lepszy efekt :)
UsuńCiasto wyszło bardzo dobre, robiłam z półtora porcji, użyłam jabłek i gruszek ;)
OdpowiedzUsuń"Karmel" robi tu super robote, czułam że przez owoce na wierzchu może być zbyt słodko więc posypałam jagodami goji :)
No fakt, gruszki są bardzo słodkie, nie to, co kwaskowate jabłka szarlotkowe :)
UsuńBardzo się cieszę, że ciasto wyszło :*
Witam, dla pewnosci chce zapytac czy płatki jaglane maja byc dodane surowe czy ugotowane? Czytalam w komentarzach, ze ma je wchlonoac kokosowa smietana, wiec zakladam, ze maja byc niegotowane, ale wole zapytac dla pewnosci. Przepraszam za zawracanie glowy, ale wybralam ten makowiec sposorod wielu byc zrobic go na swieta i chce byc 100% pewna. Z gory dziekuje za odpowiedz.
OdpowiedzUsuńSurowe :)
UsuńCzy mogłabym Panią prosić, o podanie jakieś firmy z której kupuje Pani płatki jaglane? Bo ja kupiłam już dwóch firm i nie da się tego jeść tak brzydko pachną. Ten okropny zapach przechodzi na wszystko....
OdpowiedzUsuńEkologiczna seria Piotra i Pawła
Usuńczy można dać mąkę jaglaną (zmielona kasza) zamiast płatków jaglanych ? dziękuję :*
OdpowiedzUsuńnie
Usuńdodalam kaszę ugotowaną i było pyszne :)
UsuńSuper :) Tylko czy nie wyszedł zbyt wilgotny? :P Bo płatki mają wchłonąć wilgoć jabłek :)
Usuń