Pierogi z kapustą i grzybami (wegańskie, bezglutenowe)

Pierogi, czyż nie są symbolem Bożego Narodzenia? Szczególnie te z kapustą i grzybami? Z pewnością, nie może zabraknąć ich na wigilijnym stole, nawet u tych odżywiających się zdrowo, jak i u tych będących na diecie bezglutenowej.


Pierogi nigdy nie były moim konikiem kulinarnym. Nudziło mnie godzinne wałkowanie, wycinanie i lepienie. Pomimo plastycznego wykształcenia (tak, jestem magistrem sztuki ;p), nigdy nie miałam cierpliwości, by nauczyć się ładnych pierogowych wzorków. Palce się mnie nie słuchały i w ostateczności wychodziły niepożądane, dziwne kształty. W końcu, z wielkim oporem nauczyłam się kilku wzorów, by móc pomagać w rodzinnym świątecznym lepieniu. Niestety nadal owe wzory wychodzą mi jedynie poprawnie i robiąc je czuję się jak kompletna manualna łamaga. Jeśli więc mogę chwytam za widelec i voila - ładne pierogi gotowe :). 

Jeśli ktokolwiek robił kiedyś pierogi bezglutenowe zapewne wie, że niestety (a dla mnie stety) nie ma tu mowy o żadnych wymyślnych kształtach. Ciasto na nie jest dosyć kapryśne, nie tak plastyczne jak te zawierające gluten, szybko wysycha, więc nie ma czasu na robienie falbanek :). Na szczęście, można nad nim zapanować i stworzyć przepyszne, bezglutenowe pierogi. Trzeba tylko wiernie trzymać się przepisu :).

Dzisiaj, jak się domyślacie, na blogu przepis na klasykę w wydaniu bezglutenowym, czyli wegańskie pierogi z kapustą i grzybami.


wegańskie bezglutenu pierogi kapusta grzyby

Świąteczna kapusta z grzybami (wegańskie, bezglutenowe)

Kapusta z grzybami, potrawa, której nie może zabraknąć na świątecznym stole. Zrobienie jej wcale nie jest takie trudne. Pamiętając o kilku elementach, każdy jest w stanie stworzyć przepis na własną kapustę z grzybami - idealną saute, a także jako nadzienie do pierogów czy naleśników.


Kapusta z grzybami, nieodłączny element wigilijnego stołu. Jako dziecko nigdy za nią nie przepadałam. Zresztą, było mało wigilijnych potraw, które w pełni akceptowałam - zupa gotowana na rybich głowach napawała mnie niepewnością, a galaretowaty karp przyprawiał o mdłości. Uwielbiałam za to słodycze. Może dlatego jako dziecko wyglądałam jak mała, krągła kluska. Na szczęście zmienił się mój wygląd, jak u podejście do wielu potraw.

Lubię pełne smaku, dobrze przyprawione potrawy, w których wszystkie składniki łączą się w idealną całość. Niewyraźna babcina kapusta z grzybami nigdy mnie nie przekonywała. Czegoś w niej brakowało. Pewnej kropki nad "i". Nawet nie myślałam, że można ją zrobić inaczej. A można...

Gdy objęłam dowodzenie we własnej już kuchni i sama musiałam zmierzyć się ze świątecznymi potrawami, okazało się, że nie tylko można zrobić je inaczej, ale i zdrowiej. W dodatku, nie tak dawne przejście na weganizm zmusiło mnie do zweganizowania  wielu potraw oraz wymyślenia nowych, na tyle atrakcyjnych, by sprawiły, że nikt nie zauważy braku tych tradycyjnych, mięsnych. Myślałam, że z kapustą z grzybami już nic nie da się zrobić. Na szczęście, myliłam się. Można stworzyć kapustę z grzybami idealną. Tak dobrą, że członkowie rodziny wyjadają ją jeszcze przed świąteczną kolacją z lodówki.

Podstawą idealnej kapusty z grzybami jest dobrej jakości kiszona kapusta. Najlepiej zrobiona własnoręcznie lub kupiona w sklepie ekologicznym. Mamy wtedy pewność, że była ona ukiszona i przechowywana prawidłowo.

Drugim, istotnym elementem kapusty z grzybami są oczywiście grzyby. Najlepiej, by były to prawdziwki, gdyż są najbardziej aromatyczne i cudownie wzbogacają smak i zapach potrawy. Nie bez powodu ich druga nazwa to borowik szlachetny. Idealnie, jeśli byłyby zebrane i ususzone przez Was samych, Wasze babcie lub mamy.

Niezwykle ważnym elementem kapusty z grzybami są przyprawy. Robiąc ją, musicie ją próbować i doprawiać według własnych preferencji smakowych. Nie bójcie się dodania sosu sojowego czy syropu klonowego. Wiem, że to niezbyt tradycyjne składniki kapusty z grzybami, ale zapewniam, że pięknie dopełniają jej smak.

I jeszcze na koniec, w przepisie na moją idealną kapustę z grzybami dodaję niewielką ilość marchewki. Możecie ją pominąć, aczkolwiek uważam, że marchewka ta doskonale uzupełnia tu całość.


kapusta grzyby wegański przepis blog

Drożdżowy chleb żytni z orzechami włoskimi i rodzynkami (Pan co'Santi)

Pieczecie chleb w okresie świątecznym? Jeśli nie może przekona Was przepis na niezwykle aromatyczny drożdżowy chleb żytni z orzechami i rodzynkami. Smakuje obłędnie, szczególnie z domowymi powidłami! 


Na Boże Narodzenie piekę wielką ilość chleba, jednak zazwyczaj stawiam na pieczywo, które będzie jedynie smakowitym tłem lub uzupełnieniem serwowanych przeze mnie potraw. Jednak w okresie przedświątecznym, kiedy wszyscy czekają na wigilijne wypieki, wypiekam chleby słodsze, pełne orzechów, bakalii i pachnące korzennymi przyprawami. To pomaga przetrwać do samego Bożego Narodzenia i niesamowicie wczuć się w świąteczny nastrój. Zapach takiego świeżo upieczonego chleba ma niewątpliwie magiczną moc i sprawia, że w domu słychać już dzwonki sań Świętego Mikołaja. ;p

Taki słodki chlebek jest też pyszną przekąską dla dzieci. Posmarowany powidłami, czekośliwką lub innymi domowymi konfiturami, wywoła uśmiech na niejednej młodej buzi. Ta duża buzia też będzie zadowolona. ;p


chleb żytni orzechy włoskie rodzynki przepis wegański blog






instagram