Migdałowo-cytrynowa babka wielkanocna (wegańska, bezglutenowa, bez cukru)
Ach... Wielkanoc zbliża się wielkimi zajęczymi skokami. Mnie się od zawsze święto to kojarzy z babką wielkanocną. To wypiek, który obok mazurków powinien obowiązkowo pojawić się na wielkanocnym stole. Co powiecie na wersję wegańską, bezglutenową i bez dodatku cukru? Niemożliwe? A jednak... Mam dla Was przepis na migdałowo-cytrynową babkę wielkanocną.
Uwielbiam tę wielkanocną babkę. Wyraźnie czuć w niej migdałowy smak i nutę cytryny. Babka ta jest wilgotna, aromatyczna i cudownie prezentuje się na wielkanocnym stole. Co istotne, to wegański, bezglutenowy i niezwykle zdrowy wypiek, który pokazuje, że można objadać się słodkościami, jednocześnie dbając o własne zdrowie. Nawet w Święta!
Migdałowo-cytrynowa babka wielkanocna
- 200 g mąki migdałowej
- 150 g mąki kukurydzianej
- 30 g mąki z cieciorki
- 1 łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka sody + 2 łyżki octu jabłkowego
- 100 ml oleju ryżowego (może być także winogronowy)
- 150 ml mleka migdałowego (można zastąpić innym roślinnym)
- 120 ml syropu klonowego / syropu z agawy
- 1 łyżka pasty waniliowej / ekstraktu waniliowego
- sok z 2 cytryn
- skórka otarta z 2 cytryn
- 1 łyżka amaretto (można pominąć)
- kilka kropli ekstraktu migdałowego
- szczypta soli
- Piekarnik nastawiam na 180 st. C (termoobieg). W misce mieszam: olej, mleko migdałowe, syrop z agawy, pastę waniliową, sok i skórkę z cytryn, amaretto i ekstrakt migdałowy. W drugiej misce dokładnie mieszam mąki, proszek do pieczenia i sól.
- W małej miseczce zalewam sodę octem jabłkowym. Dokładnie mieszam. Powinna powstać piana. Dodaję ją do mokrych składników i delikatnie mieszam (powinna powstać jeszcze większa piana).
- Następnie bardzo uważnie, partiami dodaję składniki suche i delikatnie mieszam.
- Ciasto (musi mieć strukturę budyniu) wykładam do formy, którą wcześniej wysmarowałam olejem i oprószyłam mielonymi migdałami.
- Babkę piekę 40-45 min, do tzw. suchego patyczka. Gdyby się przypalała, przykrywam ją folią aluminiową.
wygląda cudownie, na pewno pysznie smakuje :)
OdpowiedzUsuńWygląda lepiej niż ta "tradycyjna"! Nie jest taka sucha, chociaż nie wiem jak w smaku, ale wydaje się być wilgotna! Jestem pełna podziwu! <3
OdpowiedzUsuńW smaku jest wyśmienita. Nie jest to wypiek suchy, ale cięższy, wilgotny. Dla niektórych to będzie plus, dla niektórych minus :) Pozdrawiam cieplutko!
UsuńPiekłam podobną i bardzo mi się podobała ta wilgoć. Podejrzewam, że Twoja babka jest tak samo dobra jak moja ;)
UsuńNo też mam nadzieję ;p
Usuńteraz to już mam naprawdę mętlik w głowie - co upiec, którą babkę, jaki mazurek? tyle wspaniałych pomysłów :) i ten wypiek się do nich zalicza :)
OdpowiedzUsuńPoczekaj na jutrzejszy mazurek - on według mnie pobija wszystkie ;p Buziaki! :*
UsuńWygląda jakby lekko zakalec miała, jest bardzo ciężka i wilgotna?
OdpowiedzUsuńNie ma zakalca - jest bardzo wilgotna i ciężka. Dlatego wstawiłam zdjęcie z przekrojem :) Niestety mąki bezglutenowe mają to do siebie, że są "zbite". Bez jajek nie udaje im się świetnie rosnąć. Ale smak babki jest za to wyśmienity :) Pozdrawiam ciepło!
UsuńBabka jak widać jest wilgotna... taka jaką lubimy :D My w tym roku nie stawiamy na babki, jakoś nie mamy do nich chęci :P
OdpowiedzUsuńJa też ;p Na moje osobiste Świętach też babki nie piekę - babcia moja obiecała mi upiec (niestety niewegańską). No ale cóż... to jej wypiek popisowy, więc musi być :)
UsuńZ babciami/mamami i ich wypiekami popisowymi nie ma co dyskutować xD
Usuńco prawda to prawda xD
Usuńwspaniała babka, chyba skuszę się i zrobię :)
OdpowiedzUsuńTyle pomysłów na święta! Ja już naprawdę nie wiem co upiec... :D
OdpowiedzUsuńWszystko? ;p hihihi
UsuńTa baba wygląda cudownie :)
OdpowiedzUsuńJest cudowna i zrobię ją na świąteczny obiad. Jakiej wielkości foremka wypełni się taką ilością ciasta? Nie piekłam nigdy ciasta w formie babki i nie wiem, jakiej formy szukać.
OdpowiedzUsuń:) Moja miała przekrój ok 18-20 cm :) Pozdrawiam cieplutko!
UsuńDziękuję :) Dziś powstanie babka. Troszkę zmodyfikowana, bo nie mam aż tylu migdałów na mąkę, a w sklepach są strasznie drogie, ale liczę na łut szczęścia, że i z tą modyfikacją będzie świetna :)
UsuńTrzymam kciuki! Z modyfikacji często wychodzą cudowności. No czasem...zdarzają się klapy (nawet mnie), ale będę trzymać mocniutko kciuki, więc na pewno się uda! Buziaki!
UsuńDzięki za trzymanie kciuków. Pierwsza modyfikacja była niezdrowa, bo zamiast połowy mąki migdałowej była połowa mąki pszennej. Babka wyszła świetnie i bardzo smakowała rodzinie (takiej mocno tradycyjnej). Jutro próbuję z dodatkiem mąki gryczanej i będzie to chyba szaleństwo smaków, bo mąka gryczana ma bardzo charakterystyczny smak. Tym razem spróbuję w małych foremkach silikonowych 12 cm i będę często monitorować wypieki, bo są zapowiedziane już na imprezie ze znajomymi :) Dzięki Twojemu świetnemu przepisowi (przepisom przepisom, wypróbowałam już min. 8) bardzo kiepska pani domu (sporo lepsza pani swojego losu) coś fajnego pichci i piecze. Dzięki!
UsuńBardzo się cieszę! Wbrew pozorom mąka gryczana nie jest taka straszna - musisz tylko kupić mąkę z kaszy niepalonej (pozbawiona jest wtedy charakterystycznej dla siebie goryczki). Wiem jednak, że dla wielu ludzi i tak smak tej mąki jest nie do przejścia. Ja ją uwielbiam, ale zdarzyło mi się, że udany wypiek komuś nie smakował, bo nie lubi gryki. A szkoda, bo oprócz smaku to jedna z najzdrowszych mąk :) Pozdrawiam i nadal trzymam mocno kciuki :*
UsuńMmm, wygląda naprawdę smakowicie :)
OdpowiedzUsuńZrobiłam ciasto i wlałam w foremki muffinkowe.
OdpowiedzUsuńMyślę, że to ułatwia "podział" i "konsumpcję". Niestety nie miałam okazji skosztować babeczki na zimno.
Świetny pomysł! Oj szkoda, że nie miałaś okazji spróbować babeczki - jestem ciekawa, czy smakowała :) Pozdrawiam cieplutko!
Usuńna jaka wilekosc formy jest ten przepis ?
OdpowiedzUsuńMała forma o przekroju ok 18-20 cm
Usuń1. Czy zamiast mąki z cieciorki mogę dać np. ryżowa lub kokosowa?
OdpowiedzUsuń2. Czy do babki mogę dodać skórkę pomarańczową lub/i żurawinę/rodzynki? Nie pójdą one na dół formy?
Pozdrawiam :)
Kasia
Mąka z cieciorki jest niezbędna :)
UsuńDo babki możesz dać co chcesz, nie powinno pójść na dno :)
Zabieram się za babkę, Wasza wygląda bajecznie! :) A czy można zamienić olej ryżowy/winogronowy, innym olejem? :)
OdpowiedzUsuńMożna :)
Usuńczy zamiast mąki migdałowej mogę użyć dyniowej?
OdpowiedzUsuń