Masło z kaszy jaglanej (wegańskie, bezglutenowe)
Domowe wegańskie masło z kaszy jaglanej, które nie tylko pysznie smakuje, ale i dostarcza nam mnóstwo wartości odżywczych. Można nim smarować kanapki lub używać, jak normalnego masła - do ciast czy kremów.
Jednym z wielu problemów osób będących na diecie wegańskiej jest poradzenie sobie z brakiem masła. Ja nie miałam takiego problemy, gdyż od dziecka masła ani margaryny nie lubiłam. Nie rozumiałam zdziwienia ludzi, którzy mówili, że chleb z pomidorem bez masła jest suchy i niedobry. Wiem jednak, że wielu z Was kombinuje i głowi się, czym w diecie wegańskiej zastąpić masło. Kupujecie niezbyt zdrowe (kwestia sporna) margaryny czy masła wegańskie. No cóż... może to dobre rozwiązanie, ale dla naszego organizmu niezbyt korzystne. Dlatego postanowiłam zrobić Wam małą niespodziankę i stworzyć domowe masło roślinne z kaszy jaglanej. Mam nadzieję, że Wam zasmakuje.
masło
Wegańskie masło z kaszy jaglanej
(ok. 400 g)
- 200 ml ekologicznej śmietanki sojowej
- 100 ml oleju kokosowego
- 75 ml oleju rzepakowego lub winogronowego (masło będzie bardziej delikatne w smaku, idealne do dań słodkich), ewentualnie ryżowego
- sól do smaku (u mnie 1/2 łyżeczki) - ja używam soli himalajskiej
- sok z cytryny do smaku (u mnie 2 łyżeczki)
- 1-2 łyżeczki płatków drożdżowych
- Kaszę jaglaną gotuję w wodzie do miękkości wedle podstawowego przepisu.
- W malakserze blenduję kaszę jaglaną ze śmietanką sojową, solą, sokiem z cytryny i płatkami drożdżowymi.
- W międzyczasie w garnuszku rozpuszczam olej kokosowy i łączę go z olejem rzepakowym.
- Ponownie uruchamiam blender i tak, jak przy robieniu klasycznego majonezu, cienką strużką wlewam przestudzone oleje (lekko jeszcze ciepłe). Otrzymam w ten sposób puszystą masę. Masło z kaszy jaglanej przekładam do miseczek i wkładam do lodówki (można też od razu go użyć, ale w lodówce odrobinę zgęstnieje).
Cudo!
ja kila razy robiłam te z dynią pani Marioli , ale dobrze wiedzieć ,że pyszne wychodzi też z kaszą jaglaną, bo na takie wygląda
OdpowiedzUsuńOj wychodzi pyszne, a raczej takie jak masło - ja za samym masłem nigdy nie przepadałam ;p Buziaki!
Usuńi kasza dostępna cały rok :) Olej kokosowy chyba jedynie innymi tego typu olejami można by zastąpić jak palmowy czy kakaowe, tak odnosząc się do pytań poniżej się wtrącam
UsuńA śmietankę sojowa na 90% inne geste śmietanki chyba dałyby radę zastąpić , szczególnie takie orzechowe i pestkowe , ale to tak teoretycznie , bo ja zawsze to sojową i olej kokosowy używałam
A wtrącaj się ile chcesz - każda rada jest przydatna:) Niestety, nie ufam śmietanką domowym, gdy jej autor nie zna konsystencji sojowej :) Tak, jak mówisz, każda śmietanka będzie ok, byleby nie za rzadka lub za gęsta. Co do oleju, nie doradzam palmowego (jego wpływ na zdrowie jest kwestią sporną), ale zaintrygował mnie olej kakaowy. Wstyd, ale pierwsze słyszę. Gdzie takie cudo kupujesz? Ma neutralny smak jak kokosowy? :)
Usuńja kiedyś kupiłam na alegro, tani nie jest niestety i pachnie ślicznie tak lekko czekoladowo , ale tak delikatnie
UsuńSuper, będę musiała wypróbować
UsuńWitam, proszę mi powiedzieć po co do masła dodawać drożdże?
UsuńWitam, drożdże nieaktywne to przyprawa, która nadaje maslu smak. To nie to samo co zwyczajne drożdże aktywne :)
UsuńPomysł fajny, pewnie spróbuję, dzięki.
OdpowiedzUsuńP.S. "Strużką" (struga), nie "stróżką" (stróż).
Dzięki! Już poprawiam :) Pozdrawiam!
UsuńWow! Jestem pod wrażeniem ;)
OdpowiedzUsuńSzczerz, ja też ;p To, że wyszło przeżywam bardziej niż wczorajsze Oscary ;p Buziaki! :)
UsuńByłoby idealnie, ale ja nie jem soi ani kokosa :-( Śmietankę sojową pewno można zastąpić inną roślinną, ale bez oleju kokosowego nie wiem, czy by się udało. Myślisz, że sama kasza jaglana utrzyma właściwą konsystencję?
OdpowiedzUsuńHmm...powiem Ci, że olej kokosowy jest tu kluczowy - zachowuje się jak masło i w lodówce zmienia jego konsystencję. Ja bym jednak spróbowała i zastąpiła kokosowy większą ilością rzepakowego. Powinno wyjść - tylko może nie dodawaj na początku całej ilości oleju - obserwuj, jaką konsystencję otrzymujesz :) Pozdrawiam ciepło!
UsuńZrobiłam z kokosowym - kompletnie nie trafiło w mój smak. Drugą porcję kaszy zblendowałam z olejem lnianym, odrobiną mleka sojowego, doprawiłam solą i płatkami drożdżowymi. To jest to! Wielkie dzięki za inspirację :)
UsuńFajnie, że poprawiłaś stróżkę, nie każdy potrafi tak naturalnie i miło się przy tym zachować. Pozdrowienia!
Super! Czasem musi trochę czasu potrwać, by znaleźć idealny dla siebie olej - każdy z nas ma inne wyczucie smaku i każdemu z nas będzie odpowiadać co innego :) Co do poprawiania błędów ortograficznych - każdy z nas się myli, szczególnie gdy pisze coś w pośpiechu. Tzw. "siarą" nie jest robienie błędów ale nieprzyznawanie się do nich :) Pozdrawiam cieplutko!
UsuńTen przepis jest genialny!!
OdpowiedzUsuńDziękuję :) Mam nadzieję, że po jego spróbowaniu pozostaniesz przy takiej opinii :)
UsuńŚwietnie wygląda, tylko parę pytań czy można a jeśli tak to czym? zastąpić olej kokosowy? Czy zamiast śmietanki sojowej może być domowa śmietana słonecznikowa - jeśli tak to w jakiej konsystencji, mam ją dość płynną, czy zamiast cytryny może być limonka? Jakby tak się dało pozamieniać i zamiast kokosowego coś innego dać to chyba byłybyśmy z córką "w domu":)
OdpowiedzUsuńCo do śmietanki - nie mam zielonego pojęcia. Limonka ma trochę inny smak - nie ryzykowałabym. Jak już pisałam powyżej, "olej kokosowy jest tu kluczowy - zachowuje się jak masło i w lodówce zmienia jego konsystencję. Ja bym jednak spróbowała i zastąpiła kokosowy większą ilością rzepakowego. Powinno wyjść - tylko może nie dodawaj na początku całej ilości oleju - obserwuj, jaką konsystencję otrzymujesz" Pozdrawiam!
UsuńUsuń
genialne, tez nie brakuowalo mi nigdy masla ale chetnie wyprobuje przepis :)
OdpowiedzUsuńDziękuję :) Mam nadzieję, że Ci zasmakuje. Pozdrawiam ciepło! :*
UsuńNiesamowity przepis. Masełko wygląda świetnie :) Musze go wypróbować !
OdpowiedzUsuńDziękuję :) Próbuj i daj znać, jak smakuje :) Jestem ciekawa opinii. Buziaki!
UsuńMy za to uwielbiamy masełko :D Kojarzy nam się z dzieciństwem gdzie na ognisku piekło się chleb i ziemniaki a do tego musiało być odrobinę masełka, które pięknie i pysznie rozpływało się pod ciepłym warzywem i pieczywem :)
OdpowiedzUsuńJednak jemy je sporadycznie a nawet bardzo rzadko :/ Pieczywo i jego pochodne też nie goszczą u nas zbyt często, dlatego taki przepis mimo swojej genialności (!!!) nie sprawdzi się w naszym przypadku.
Aczkolwiek będziemy o nim pamiętać i pewnie kiedyś z ciekawości sięgniemy po niego :)
Bardzo dobrze Was rozumiem, bo ja nie używam masła i zrobiłam je bardziej z myślą o mojej drugiej połówce i innych weganach :)
UsuńGdzie można kupić taką ekologiczną śmietankę sojową ? Względnie jakiś przepis na własnej roboty :-)
OdpowiedzUsuńDopiero zaczynam moją przygodę z kuchnią wegańską , i będę bardzo wdzięczna za podpowiedzi :-)
Z góry dziękuję <3
Pozdrawiam Serdecznie :-)
Ja kupuje śmietankę firmy Natumi (używam też ich mlek - ekologiczne, bez chemii). Niestety spotykam ją rzadko w sklepach stacjonarnych, łatwiej za to jest w internecie, np. tu http://www.sklep.biobrain.pl/nabial-i-jaja-smietanki-zbozowe/smietana-smietanka-sojowa-bio-200ml--natumi/p/1317/401 Pozdrawiam ciepło!
Usuńto najlepszy pomysł na 'masło' jaki widziałam! składam pokłony! :)
OdpowiedzUsuńHahaha dziękuję xD Buziaki!!
UsuńSerio z jaglanej nawet masło można zrobić?! :D Podziwiam Cię ;)
OdpowiedzUsuńHahaha takie małe czary-mary ;p
UsuńNierafinowany olej kokosowy ma zapach, zastanawiam się, czy nie zdominuje całości. 60 g to ile suchej kaszy?
OdpowiedzUsuńJuż nie mogę się doczekać, kiedy zrobię...
Jeśli się obawiasz, użyj normalnego rafinowanego. 60 g to ok. 1/4 szklanki, choć precyzyjnie Ci nie powiem (szklanka kaszy to ok. 200 g) Pozdrawiam ciepło!
UsuńSprawdziłam u mnie 60g kaszy jaglanej to 2/5 szklanki 250ml i wtedy gotuję z całą szklanką wody. olej kokosowy wyliczyłam na ok.7 łyżek, a olej rzepakowy na 5 łyżek. (he,he, wiem, że łyżka łyżce nierówna, podobnie ze szklankami) :) robiłam już dwa razy to masełko i zostaję wierną fanką, wolę jednak olej kokosowy bezzapachowy :) Bardzo dziękuję za podzielenie się przepisem
UsuńSuper! Bardzo się cieszę :* Dlatego nie lubie podawać miar w łyżkach/szklankach. Każda ma inną pojemność ;p Jednak rozumiem, że dla wielu osób byłoby to ułatwienie. Buziaki!
UsuńEkstra pomysł z tym masłem, jeszcze takiego nie jadłam. Muszę je wypróbować :)
OdpowiedzUsuń:) Koniecznie wypróbuj i daj znać, czy smakowało :) Buziaki! :*
UsuńMasła na co dzień nie jem i nie mam takiej potrzeby, ale z ciekawości na pewno wypróbuję ten przepis w najbliższym czasie ;) Wygląda super kremowo i "maślanie" (przypomina mi prawdziwe wiejskie masło, jakie kiedyś robiła moja babcia:P) :)
OdpowiedzUsuńNo niestety do wiejskiego masła się nie umywa (tak samo jak to masło sklepowe), ale smakuję naprawdę podobnie. Kilka osób się nie zorientowało, że to nie masło ;p Koniecznie wypróbuj i daj znać, czy smakowało :) Pozdrawiam ciepło! :*
Usuńmożna zastąpić normalne maslo w każdym przepisie tym maslem ???
OdpowiedzUsuńOczywiście, a masz jakiś konkretny przepis na myśli? :)
UsuńJa mam. Na przykład jakbym chciała skarmelizowac owoce na patelni, kiedy używałam jeszcze masla zostawiam fajny maślane posmak, do tej pory nie umiem go odtworzyć. No u wszystkie kremy do ciast itp. Da rade? :)
UsuńNiestety masło to do smażenia się nie nadaje, ale w kremach do ciast się sprawdzi :) Niestety nigdy do końca nie zastąpimy smaku prawdziwego masła, jak sera czy mleka. To roślinne masło jednak bardzo przypomina to prawdziwe, smakiem i konsystencją :)
UsuńWow!
OdpowiedzUsuńSuper! Genialny pomysł, gratulacje ;) Ogólnie masła nie jadam, szczególnie też jakoś za nim nie przepadam, ale na takie Twoje chyba się skuszę w najbliższym czasie :)
OdpowiedzUsuńJakiego oleju kokosowego używasz, zapachowego czy nie?
Mam pytanie czysto techniczne: 100ml oleju kokosowego to ile gramów oleju w stanie stalym?
OdpowiedzUsuńok. 100 g powinno być ok :) Pozdrawiam ciepło!
UsuńKupiłam dziś śmietankę sojową i zrobiłam masełko. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona - smakuje wspaniale. Rozpropaguję ten przepis wśród znajomych. Jest genialny! Dziękuję i pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńOjej! Super, że wyszło i co najważniejsze - smakuje :) Pozdrawiam cieplutko!
UsuńCzy wiadomo jak długo takie masło można przechowywać w lodówce? Sporo wyszło dlatego pytam :) Przepis rewelacyjny, dziękuję :)
OdpowiedzUsuńOk. tygodnia - potem trzeba obserwować. U mnie stoi już ponad tydzień i jest ok. Pozdrawiam!
UsuńWspaniałe jest, zrobiłam z rafinowanego, ale z nierafinowanego do ciast np. byłoby super.
OdpowiedzUsuńMyślę, że będę je robiła regularnie. :)
Super! Mam nadzieję, że masełko zagości u Ciebie na stałe :)
UsuńTak, do ciast lepiej użyć czegoś bardziej neutralnego :)
Pozdrawiam ciepło!
Czy śmietanę sojową mozna zastąpić ? Nie moge soi :(
OdpowiedzUsuńKażdą inną śmietaną roślinną - np. orkiszową, ryżową. Pozdrawiam cieplutko!
UsuńA czy kaszę jaglaną można zastąpić amarantusem? Bo jaglana niestety ma wysoki indeks glikemiczny :(
OdpowiedzUsuńAnna
Nie wiem, nigdy nie robiłam - kasza jaglana ma idealną konsystencję i smak. No ale zawsze możesz próbować - może wymyślisz nowy przepis ;p Pozdrawiam!
UsuńPierwszy raz widzę przepis na takie masełko ;) Wygląda bardzo ciekawie :) Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńDziękuje :) pozdrawiam cieplutko!
UsuńTrochę byłam sceptyczna na początku, a po zrobieniu zajada się cała rodzina :-)
UsuńJest pyszne!!!
Super! Bardzo się cieszę :) Smacznego!
UsuńMnie brakowało TYLKO masła. Rewelacja. Rozpływa się w ustach. Smak kaszy jest niewyczuwalny.
OdpowiedzUsuńOj bardzo się cieszę! To masło to był szalony eksperyment i cieszę się, że wyszedł :) Buziaki!
UsuńBardzo lubię zwykłe masło, ale staram się go unikać. Dlatego z nieba mi spadłaś z tym przepisem :D
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę! Mam nadzieję, że masło Ci zasmakuj3 :) Pozdrawiam ciepło!
UsuńA czy można mrozić to masło? ile może stać w lodówce? (jeśli przeoczyłam odpowiedzi na te pytania to bardzo przepraszam)
OdpowiedzUsuńPrzepis z nieba mi spadł, brakuje mi masła! :)
Pozdrawiam serdecznie,
Marta
Niestety nie wiem na 100 %, czy można je mrozić - nigdy nie próbowałam - ale wydaję mi się, że tak. Stać w lodówce może ok. tygodnia. Pozdrawiam cieplutko!
UsuńNo cóż, zaryzykowałam! Dam znać jak rozmrożę jedną porcję:)
Usuńa czy śmietanke sojową można zastąpić swoją robioną taką z płatków ryżowych i mleka sojowego?
OdpowiedzUsuńNa 99 % wydaję mi się, że tak :) Musisz spróbować :) Pozdrawiam ciepło!
UsuńWygląda pysznie. A czy można czymś zastąpić śmietankę sojową?
OdpowiedzUsuńczym można zastąpić płatki drożdżowe? Czy są konieczne i jaka jest różnica między suszonymi drożdżami? Z góry dziękuje za objasnienie/oświecenie;)
OdpowiedzUsuńNiczym :( Płatki drożdżowe to używana przez wegan "przyprawa" nadająca potrawie smak serowy. Ich inna nazwa to NIEAKTYWNE PŁATKI DROŻDŻOWE. Można je kupić w każdym ekologicznym sklepie. Suszone drożdże to zupełnie co innego, są żywe, służą do spulchniania, rośnięcia ciasta. Nazwy podobne, jednak to nie to samo. Pozdrawiam!
UsuńJest pyszne :) Dla mnie trochę zbyt białe (niemiłe skojarzenia sorry) więc dodałam... kurkumy :D Zdrowe ziółko, nie psuje smaku (oczywiście, gdy nie jest go zbyt dużo) i robi swoje :D
OdpowiedzUsuńTo ciekawe, bo są różne kolory tego prawdziwego masła :p od prawie białego do żółtego :)
UsuńA z kurkumą świetny pomysł! I cieszę się bardzo, że smakuje! :*
mam pytanie , czy kasza musi byc ciepla, bo mam z poprzedniego dnia. wplywa to jakos na konsystencje
OdpowiedzUsuńCiepła lepiej się blenduje. Wczorajsza może być zbyt sucha i może to wpłynąć na konsystencję (wtedy trzeba by było dodać więcej śmietanki)
Usuńzawsze robiłam na lecytynie sojowej, muszę spróbować na kaszy ;)
OdpowiedzUsuńczy można stosować jako zamiennik masła w wypiekach czy nie bardzo?
Myślę, że dałoby radę, chociaż to masło nie jest tak tłuste jak to prawdziwe. A tłuszcz jest m.in. po to, by ciasto szybko nie wysychało.
UsuńIna, a co sądzisz żeby tym maslem smarować ciasto z którego mają wyjsc bułki? Widziałam taki przepis że roztopionym masłem z tymiankiem smaruje się warstwy ciasta, to się roluje i wychodza takie fancy ziołowe bułki z warstwami. Nadało by się? (Btw. Piszę to bo właśnie zrobiłam Twoje maslo i teraz tezeje w lodówce - nawet od razu po zrobieniu jest PETARDA) i szukam roznych zastosowań. Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńHej! Myślę, że powinno być ok :)
UsuńMnie za to bardzo brakuje smarowidła pod pomidora właśnie. Przepis wydaje się warty wypróbowania. I na marginesie: nie "śmietanką domowym", tylko śmietankom (liczba mnoga). Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńDzięki - już poprawiam :)
UsuńCzy może polecić Pani jakieś firmy olej ryżowy lub winogronowy? W sklepie ich jest dużo, ale wszyatkie rafinowane i nie wiem który zakupić.
OdpowiedzUsuńFirma Ol'vita jest fajna i co więcej, polska :) Polecam także SoRiso.
UsuńPozdrawiam!
Z lekkimi modyfikacjami, bo bez śmietanki sojowej, ale na domowym mleku sojowym, z ociupiną czosnku i z większej ilości kaszy, żeby garstka nie została ;)... W konsystencji nie aż tak zbite, nawet po chodzeniu, ale i tak REWELACJA!!! A radości po pachy. Dziękujemy :)
OdpowiedzUsuńSuper masełko, wczoraj zrobiłam i będę robić. Jest pyszne, fajnie się smaruje i jest naprawde rewelacyjne, super.
OdpowiedzUsuńCzy można w tym przypadku użyć blendera ręcznego?
OdpowiedzUsuńTak tylko dłużej po potrwa :)
UsuńDziękuję za odpowiedź!
Usuń