Cannelloni z pora z nadzieniem z kaszy jaglanej (wegańskie, bezglutenowe)

Nie wiem, jak wy, ale my już mamy dosyć świątecznego obżarstwa. Choć wszystko było pyszne, marzymy o powrocie na naszej warzywnej diety, dlatego dziś coś bardziej fit. Coś idealnego dla tych, którzy tak jak my chcą się odżywiać zdrowo, ale jednocześnie smacznie i kolorowo. Co powiecie na cannelloni z nadzieniem z kaszy jaglanej? Dodam, że to nie jest zwykłe cannelloni. To cannelloni z pora! Zapewniam, że danie to jest nie tylko zdrowe, pyszne, ale także i atrakcyjne wizualnie, dlatego może stać się częścią niejednej imprezy. Może właśnie tej sylwestrowej? Zaskoczcie waszych znajomych i pokażcie, że warzywa też potrafią być pyszne :)

wegańskie, bezglutenowe

Glögg - grzane wino, czyli bez czego Święta nie mogą się obyć

Uwielbiam jarmarki świąteczne i podawane tam grzane wino. Cała ta atmosfera, atakujący nas z każdej strony świąteczny kicz, sprawia, że zmieniam się w dziecko. Czas się zatrzymuje. Przestaję pędzić i planować wszystko. Jestem tu i teraz. Ostatnio ku mojej uciesze, udaję mi się bywać na cudownym berlińskim Weihnachtsmarkt. To jest prawdziwy jarmark świąteczny i tam dopiero mają pyszny glögg wine. Po powrocie do domu trochę brakuje tamtejszej atmosfery, więc postanowiłam zrobić własne grzane wino dla bliskich na Święta. Może tym uda mi się zarazić ich świątecznym nastrojem. :)




Życzenia świąteczne

Kochani, w te Święta życzymy Wam wszystkiego najlepszego. Spełniajcie swoje marzenia, spędzającie czas z tymi, których kochacie i róbcie to, co w waszym życiu jest najważniejsze. Żyjcie chwilą i cieszcie się nią, bo życie jest krótkie i naprawdę trwa mgnienie oka. Czerpcie z życia pełnymi garściami i wszystkimi zmysłami. Patrzcie, smakujcie, czujcie! Niech ten najbliższy rok da Wam to, o czym marzycie... Jednocześnie dziękujemy Wam, ze jesteście, że korzystacie z naszych przepisów i wspieracie nas dobrym słowem. Bez Was nie byłoby nas :) Jeszcze raz - WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!! :*

Świąteczna galaretka wegańska

potrawy z dzieciństwa, którego smaku brakuje nam na wegańskim świątecznym stole. Na szczęście, my będący na diecie roślinnej charakteryzujemy się niezwykłą kulinarną pomysłowością i potrafimy stworzyć niezwykle pyszne zamienniki klasycznych dań. Przykładem jest wyjątkowa świąteczna galaretka wegańska.

 
Ach.. galaretka z ugotowanego mięsa drobiowego i warzyw. Smak dzieciństwa. Smak, który pozostaje we wspomnieniach i pomimo tego, że od 12 lat jestem wegetarianką, a od roku na diecie roślinnej, nadal kojarzy mi się z czymś przyjemnym. Zwykle bywa tak, że dania, które jedliśmy w dzieciństwie, są dla nas wyjątkowe, magiczne. Niestety, dzisiaj, gdy już ich spróbujemy, nie smakują tak samo. Dlatego najlepiej smak ich zachować we wspomnieniach.

Niektóre tradycyjne potrawy można przygotować w wersji roślinnej i przemycić trochę tradycji na wegański świąteczny stół. Tutaj, w znanej nam galaretce wystarczyło użycie agaru. Jestem pewna, że nikt z domowników nawet nie zauważy, że w daniu nie ma żelatyny :)

świąteczna galaretka wegańska roślinny blog kulinarny

Piernikowe biscotti (wegańskie, bezglutenowe, bez cukru)

Uwielbiam czas przed Świętami. Czas oczekiwania, przygotowań, świątecznej gorączki. Nie znałam kiedyś ani tego czasu, ani Świąt. Był to okres w roku, który mógłby dla mnie nie istnieć. Zazdrościłam innym, a jednocześnie bojkotowałam wszystko związane ze Świętami, uważając je za coś przereklamowanego. Teraz wiem, że nie miałam racji. Święta to czas wyjątkowy, magiczny. Nie chodzi tu o choinkę, prezenty, czy tradycyjnego karpia. Faktycznie, jeśli tylko na tym skupiamy się w czasie Świąt, nie mają one większej wartości. Mam nadzieję, każdy z nas wie, że w tym wyjątkowym okrecie chodzi o rodzinę, bliskość, serdeczność, zatrzymanie. Doświadczyłam tego dopiero rok temu, jednak było to doświadczenie, które "roztopiło moje serce". Teraz wiem, że można mieć w życiu wszystko, jednak bez rodziny, bliskich osób, które nas akceptują niezależnie jacy jesteśmy, nic nie ma sensu...

Dzisiaj coś na osłodzenie okresu przedświątecznego. Ciasteczka, które na pewno wytrzymają do Wigilii (jeśli przedtem nie skonsumują ich jakieś kuchenne skrzaty;p). Pomysł podglądnęłam na mojej ukochanej stronie Moje Wypieki, jednak zmieniłam go wedle własnych upodobań i oczywiście zweganizowałam. Mam nadzieję, że trafią do waszych serc, tak jak trafiły do serducha mojej sąsiadki. Podrzuciłam jej je i ku mojej uciesze dostałam esemesa "Są pyszne!". Tak więc, zaufajcie mnie i mojej sąsiadce. Te biscotti są naprawdę pyszne :)

wegańskie, bezglutenowe

Tarta czekoladowa z kaszy gryczanej z solonym karmelem daktylowym (wegańska, bezglutenowa)

Wegańska i bezglutenowa tarta czekoladowa z solonym karmelem zrobionym z... daktyli! Wypiek, który zachwyca smakiem, zwłaszcza, gdy się dowiadujemy, że jego bazą jest kasza gryczana.


Znowu eksperyment szalonej piekarki, dla której w kuchni nie ma granic. Powoli zaczynam bać się siebie i moich zwariowanych pomysłów :p. Dziś przedstawiam wyjątkowe ciasto na świąteczny, imieninowy lub urodzinowy stół. Proste, wegańskiebezglutenowe, z masą wartościowych składników. Tym ciastem udowadniamy, że nie wszystkie wyśmienite wypieki są kaloryczne i że można połączyć przyjemność jedzenia ze zdrowym odżywianiem. Ta bardzo mocno czekoladowa tarta jest idealna dla czekoladoholików. I nie bójcie się, gdyż w cieście nie czuć użytej w nim dużych ilości kaszy i mąki gryczanej. A pyszny, solony karmel daktylowy jest niewątpliwie odkryciem tego roku.

Z całego serca polecam - nie tylko na święta :) .

Tarta czekoladowa z kaszy gryczanej z solonym karmelem daktylowym wegańska bezglutenowa kuchnia roślinna blog
wegańska bezglutenowa

"Chleb" z kasz - jaglanej i gryczanej (wegański, bezglutenowy)

Chleb czy nie chleb? Zrobiony bez mąki, z samych najzdrowszych kasz - jaglanej i gryczanej. W całości bezglutenowy. Skusicie się na kawałek?


Nie wiem, czy powinnam nazwać ten wypiek chlebem, choć w pewnym stopniu przypomina Changing Life Bread. Ten jednak jest zrobiony z samych kasz - gryczanej i jaglanej - z niewielkim dodatkiem ziaren. W 100 % wegański i bezglutenowy. W smaku jest pyszny, pasuje zarówno do słodkich, jak i wytrawnych dodatków, choć ja go uwielbiam solo :). Świetna alternatywa na drugie śniadanie do pracy, szkoły czy na podwieczorek.

chleb z kasz bezglutenowy wegański blog roślinny
wegański, bezglutenowy

Kukbuk i nasza potrawka z zielonej soczewicy z grzybami

True taste hunters ponownie na stronie internetowej magazynu Kukbuk. Tym razem przekonujemy do weganizmu naszą potrawką z zielonej soczewicy z grzybami :) Zapraszamy do spróbowania!


Gryczane crumble z jabłkami (wegańskie, bezglutenowe, bez cukru)

Na blogu rzadko poruszam temat jabłek, a przecież właśnie jesień wielu z nas kojarzy się z ich smakiem. Nie ma nic lepszego na szary, chłodny wieczór niż rozgrzewający deser zrobiony z naszych polskich jabłek, najlepiej tych twardych, kwaskowych, takich jak boskop czy szara reneta. Tak więc dzisiaj jabłko w roli glównej. Co powiecie na crumble? I to w 100 % zdrowej wersji? ;)

Podsumowanie - serniki wegańskie

Weganizm nie oznacza rezygnacji z serników. Udowadniamy wam to na co dzień. Dzisiaj przypominamy nasze niezwykle proste i smaczne przepisy na serniki w wersjach wegańskich. Zapewniam, smakiem nie są gorsze od tych z prawdziwego sera.






Tak po prostu - precle

Precle zrobiłam specjalnie dla mamy mojej drugiej połówki, która uwielbia białe, proste pieczywo. Nie ukrywam, że zazwyczaj mam tremę, gotując dla kogoś dla mnie ważnego i wyjątkowego. Zwykle gdy się bardzo staram i zależy mi by wszystko poszło z planem, cały świat się sprzysięga przeciw mnie i nawet ze znanego mi dobrze, wielokrotnie wykonanego przepisu wychodzi klapa. Na szczęście tym razem boska siła była dla mnie łaskawa i precle wyszły pyszne. Przepis zaczerpnęłam z bloga White plate, jednak moje precle są w 100 % wegańskie. Jak mówi autorka bloga, oryginalny przepis pochodzi od Richarda Bertineta. 



Fasolka po bretońsku (wegańskie, bezglutenowe)

Kochani, przepraszamy za tak długą przerwę, ale jak każdy potrzebowaliśmy dłuższych wakacji. Niestety, a "stety" dla was, już minęły :) Wróciliśmy z nową, wieeeelką dawką pozytywnej energii, szczególnie tej do gotowania :)
Pomimo tego, że byliśmy zagranicą dziś proponujemy coś polskiego, rozgrzewającego, idealnego na szarobure jesienne dni. Co powiecie na wegańską fasolkę po bretońsku? Gwarantuje, że smakiem przypomina tą oryginalną. Znów oszukujemy zmysły dodatkiem majeranku i cudownego magicznego składnika - wędzonej słodkiej papryki (koniecznie dobrej jakości!). Nie ukrywam, że po pierwszej łyżce, szukałam w misce kawałków kiełbasy ;p 



Krakersy zmieniające życie

Wielu z was jest miłośnikiem Changing Life Bread, czyli chlebka zmieniającego życie. U mnie na blogu występuje jego wersja bezglutenowa z dodatkiem kaszy jaglanej. Dziś chciałabym zaoferować wam przepis na krakersy, które są zrobione podobnie - z samych ziaren, bez dodatku mąki. Są one nie tylko zdrowe ale chrupiące i pyszne. Stanowią idealną przekąskę między posiłkami albo świetny dodatek do guacamole. Przepis zaczerpnęłam z jednego z moich ulubionych blogów My New Roots. Do krakersów można dodać swoje ulubione dodatki - np. czarnuszkę czy słodką paprykę. Granice stwarza wam tylko wasza wyobraźnia :) 




Pieczona dynia - idealna baza do potraw

Dynia dyni nierówna. Jeśli mówisz, że nie lubisz dyni, to znaczy, że nie jadłeś jeszcze tej, która ci naprawdę smakuje. Bo z dynią jak z jabłkiem - każdy jej rodzaj jest inny, różnie wygląda, posiada inną strukturę, ale co najważniejsze, inaczej smakuje. 

Oto kilka gatunków dyń, o które warto wzbogacić swoją domową spiżarnię:
- dynia Bambino - najbardziej popularny gatunek dyni. To z niego nasze ciocie i babki robią słynną zupę z korbola, gotowaną na mleku. Niestety dla wielu z nas, smak jej nie budzi przyjemnych wspomnień. Nie ukrywam, sama nie przepadam za dynią Bambino. Ma dla mnie mnie mało intensywny smak i aromat. Niestety to jej zasługą jest fakt, że większość z nas nie lubi dyń. W kuchni wykorzystuję ją do domowych chutney'ów, wzbogaconych odrobiną kardamonu i imbiru. Do nich nadaje się idealnie.
- dynia Ambar - mała, zielona dynia, o pomarańczowym miąższu. Uwielbiam ją za jej oryginalny "niedyniowy" smak, który w pewnym stopniu przypomina słodkiego ziemniaka. Ze względu na swoją "mączystość" nie polecam jej jako głównego elementu dania, ale jako jego dodatek.  
- dynia Hokkaido - odmiana japońska, posiada suchy miąższ, mówi się, że o smaku kasztanów. Jest to dynia, która bardzo często gości na naszym stole. Pieczemy ją i jemy ze skórką (przepis). Bardzo łatwa w przechowywaniu.
- dynia Buttercup- aż wstyd powiedzieć, ale to nasze ostatnie odkrycie. Niezwykle pyszna dynia, która im dłużej ją się pieczę tym robi się słodsza. Z powodu uniwersalnego zastosowania w kuchni nie ma sobie równych.
- dynia Piżmowa (Butternut) - bardzo dobra dynia, która idealnie komponuje się z pęczakiem (przepis), ale i nie tylko. Jej słodki, pozbawiony włókien miąższ sprawia, że idealna do większości dań. Pieczenie wydobywa jej cudowny maślany posmak. Bardzo łatwo ją rozpoznać, gdyż przypomina kształtem dużą gruszkę.
- dynia Makaronowa - posiada niezbyt intensywny smak. Znana jest z tego, że wyjmowany z niej widelcem miąższ przypomina makaronowe niteczki. Idealna jako dodatek do sałatek.
Oczywiście, to nie wszystkie rodzaje dyń. Opisałam tylko te, które najczęściej pojawiają się w mojej kuchni. Miejcie na uwadze to, że w wyborze dyni należy pamiętać, że poszczególne gatunki mają w kuchni inne zastosowanie. Te bardziej syte, mączyste używamy zwykle jako dodatek do dań, np. do sałatek. Te słodkie, wilgotne idealnie sprawdzą się jako baza potraw np. risotto, curry czy past. Dobra rada, jeśli macie wybór, omijajcie szerokim łukiem dynię bambino, która idealnie sprawdzi się jedynie jako chutney lub podstawa zupy "mleczno-dyniowej" naszych babć. Oczywiście, biorę pod uwagę, że i taka zupa, może komuś smakować :) Każdy ma inne poczucie smaku i czego innego oczekuje od potrawy. Dla mnie idealnym podaniem dyni jest dynia pieczona, podana jako samodzielne danie, skropiona jedynie dobrej jakości octem balsamicznym i olejem arganowym. Nic mi więcej nie potrzeba :)

Jeśli chcemy stworzyć potrawę z dyni, musimy pamiętać, że podstawą większości z niej dań jest jej upieczenie, które wydobywa z warzywa głębię smaku. To właśnie od upieczenia dyni rozpoczynamy większość naszych potraw, dlatego dziś prosty przepis, jak to zrobić :)


Czekoladowe ciastka owsiane z gorzką czekoladą i orzechami laskowymi (wegańskie, bezglutenowe)

Pyszne, chrupkie owsiane ciasteczka zadedykowane prawdziwym miłośnikom gorzkiej czekolady. Jej smak wspaniale uzupełnia dodatek cudownie aromatycznych, pełnych smaku orzechów laskowych, które wspaniale chrupią między zębami. Ciasteczka są w pełni wegańskie i bezglutenowe, dlatego to słodycz dla każdego!


Wegańskie, bezglutenowe czekoladowe ciastka owsiane z gorzką czekoladą i orzechami laskowymi, jak się okazało, ulubione ciasteczka mojej sąsiadki. Podarowując je, bałam się o to, czy jej zasmakują, gdyż dodatek gorzkiej czekolady sprawia, że ciasteczka są mało słodkie. Są idealne dla tych, którzy za słodkościami nie przepadają, a ich ulubioną słodyczą jest gorzka czekolada. Oczywiście, jest również wersja dla "Misiów Puchatków". Jeśli nimi jesteście, zamieńcie czekoladę na mleczną lub zwiększcie o 1/3 ilość cukru. Obiecuję, obie wersje - niebo w gębie!

Drożdżowy bezglutenowy chleb z ziarnami

Kochani, wielu z was prosiło mnie, abym podała przepis na idealny bezglutenowy chleb robiony nie na zakwasie, ale na drożdżach. Po długim oczekiwaniu oto i on :) Pełen smaku, pięknie wyrośnięty, niezwykle prosty w przyrządzeniu. Przepis nie jest do końca mój. Inspirowałam się tym podanym na stronie Moje Wypieki, jednak nie byłabym sobą gdybym do niego czegoś od siebie nie dodała. Chleb jest pyszny i obala mit, że bezglutenowe wypieki są z reguły nijakie, bez smaku. Mam nadzieję, że i wam zasmakuje :)


Najlepszy chleb tostowy

Już dawno nie jemy chleba kupowanego w sklepie. Ja jako prawdziwa gospodyni piekę go sama ;p. Na początku było to dla mnie trudne zadanie. Chleb czasem nie wychodził - raz nie wyrósł, raz zrobił się zakalec, zdarzały się też przesolenia i niedosolenia. Należę jednak do osób, które się nie poddają i podjęte zadania doprowadzają do końca. Tak więc po roku walki mogę dziś powiedzieć, że pieczenie chleba jest dziecinnie proste ;p. To jak nauka prowadzenia samochodu. Na początku jest koszmarem, nie wyobrażamy sobie siebie jako dobrego kierowcy. Z czasem jednak prowadzenie samochodu staje się rutyną, codziennością i śmiejemy się z naszego strachu i błędów popełnianych na początku. Najważniejsze - nie poddawać się, nawet jak za pierwszym/drugim/nastym razem nam nie wyjdzie. To jedyna rekomendowana przeze mnie droga do sukcesu :)
Dzisiaj przedstawiam wam przepis na chleb tostowy. Pochodzi on z Pracowni Wypieków, lecz lekko go zmodyfikowałam. Gwarantuje wam, że chleb ten jest idealny. Wiele razy "podchodziłam" do tego typu wypieków, jednak za każdym razem byłam z czegoś niezadowolona. Zazwyczaj wychodził chleb idealny w smaku, ale przeszkadzała mi chrupiąca skórka, której ten tostowy akurat nie posiada. Do przepisu poniżej nie mam już żadnych uwag. To mój numer jeden :)



Migdałowiec ze śliwkami (wegański, bezglutenowy, bez cukru)

Wegański i bezglutenowy migdałowiec ze śliwkami. Ciasto tak mocno migdałowe, że już chyba bardziej być nie może. Cudownie aromatyczna masa orzechowa idealnie komponuje z lekko kwaskowatymi śliwkami, tworząc ciasto doskonałe. 


Uwielbiam kulinarne eksperymenty! A jeszcze bardziej udane eksperymenty! Ach... to niecierpliwe oczekiwanie, czy to co wymyśliliśmy wyjdzie. Nie ukrywam, wiąże się to z ogromnym strachem o to, aby nasz eksperyment nie wylądował w śmietniku. Nie ma nic gorszego niż uczucie zmarnowania nie tylko produktów, ale i czasu, energii. Na szczęście, z przedstawianym Wam na blogu ciastem, wiążą się jedynie pozytywne emocje. To jedno z lepszych ciast, które ostatnio zrobiłam. Z całego serca polecam!

wegański bezglutenowy bez cukru

Najlepszy wegański bananowiec z orzechami włoskimi

Proszono mnie o więcej słodyczy, więc zapraszam was na niezwykle słodką niedzielę :)
Bananowiec. Jedno z moich ulubionych ciast. Dziecinnie proste w wykonaniu, a jednocześnie pyszne. Można (a nawet trzeba!) upiec je dzień wcześniej, co zmniejsza nam ilość pracy w dniu przyjścia gości. Robiłam już wiele bananowców (przepis na jeden jest na blogu), ale ten położył wszystkie na łopatki. Odpowiednio słodki, baaaardzo bananowy, urzeka głębokością smaku i efektywnym wyglądem. Idealny nie tylko do popołudniowej herbaty, ale i na śniadanie. Do stworzenia przepisu zainspirował mnie bananowiec White Plate, który "zwegenanizowałam " i wzbogaciłam własnymi pomysłami. Nie grzesząc skromnością powiem, że wyszło cudo :) 

Wegańskie zamienniki jajka

Kochani, wiem, że dla wielu z was jednym z największych problemów w przejściu na dietę wegańską lub opartą o nieprzetworzone produkty roślinne jest wykluczenie ze swojego jadłospisu jajek. Jak coś upiec, gdy w większości przepisów to właśnie jajko jest istotnym składnikiem? Nie ukrywam, temat dość trudny, jednak nie aż tak skomplikowany, jak nam się wydaję. Podstawą jest zmiana myślenia, uwierzenie, że wszystko jest możliwe i nie poddawanie się po pierwszej porażce - każdemu się zdarzają, nawet mnie. A wegańskie zamienniki jajka istnieją i na pewno nieświadomie macie je w swojej kuchni.


Każdy wegański kucharz/kucharka ma swoje ulubione zamienniki jajka. Według mnie najbardziej wdzięcznym produktem jest tzw. "jajko lniane" i mąka ziemniaczana. Oba te produkty są dość neutralne, nie nadają wyraźnego smaku (z jajka lnianego bym zrezygnowała, jeśli jesteście bardzo mocno "wyczuleni" na smak lnu, ja go w wypiekach nie wyczuwam). 

Bardzo prostymi i bezpiecznymi zamiennikami jajka są także wszelkiego rodzaju owoce - banany, musy jabłkowe, musy brzoskwiniowe i warzywne puree. Niestety, nadają one ciastu własny smak i słodycz, więc nie we wszystkim możemy je wykorzystać. 

Wydaję się wam to wszystko skomplikowane? Oczywiście, niełatwo jest upiec coś wegańskiego z przepisu zawierającego jajka, ale obiecuję wam, że z czasem będzie już z górki. Będziecie patrzeć na przepis nie-wegańskie, a w głowie jednocześnie będzie się rodził jego wegański odpowiednik. Wiem, co mówię, sprawdziłam to na sobie :)

Aby wam pomóc w tworzeniu własnych wegańskich przepisów stworzyłam tabelkę najbardziej popularnych zamienników jajka. Mam nadzieję, że wam się przyda. 
Owocnego pieczenia!


Tworząc tabelkę wykorzystałam własne doświadczenie i informacje zawarte na dwóch stronach - www.wikihow.com i www.mamaalergikagotuje.pl.

Lekka jesienna sałatka ze szpinakiem i figami

Wielokrotnie pokazuję, że banalne, proste rzeczy bywają najpyszniejsze. Tak jest i z dzisiejszą sałatką. Garść szpinaku, kilka fig, orzechów, sos stworzony ze składników, które na pewno posiadamy w domu - i mamy wyśmienite danie, którego nie powstydziłabym się podać najbardziej wyczekiwanym gościom (także teściowej ;p). Osobiście uwielbiam potrawy, które są odbiciem panującej pory roku.  Za figi i orzechy włoskie mogłabym nawet pokochać jesień... 



Nalewka z grzybów Shitake - "shitakówka"

Jedliście kiedyś grzyby Shitake? Jeśli nie to na pewno o nich słyszeliście. Grzyby te powoli docierają do nas, jednak już od tysięcy lat funkcjonują w medycynie Dalekiego Wschodu jako "eliksir życia". Nie tylko pomagają odzyskać nam energię, wzmacniają nasz organizm, ale przede wszystkim są wykorzystywane jako lekarstwo na wiele chorób m.in. nowotwór, choroby serca czy wrzody. Co jeszcze bardziej zaskakujące, ostatnie badania stwierdziły, że grzyby Shitake zapobiegają rozmnażaniu się w tkankach wirusa HIV. Więcej o grzybach Shitake możecie przeczytać na stronie shiitakepolska.pl. Teraz najważniejsze, a co, jeśli wam powiem, że z tych grzybów można zrobić nalewkę i raczyć się nią w naszych domostwach? Powiecie pewnie, "nalewka z grzybów - bleeee". Niespodzianka, owy napitek jest nadzwyczaj pyszny, nie czuć wcale w nim grzybnego posmaku. Co istotne, jest to nalewka na którą nie musicie czekać pół roku, wystarczy kilka tygodni. Nie ukrywam, że przebiła ona moją ukochaną morelówkę. Jest idealna na jesienne i zimowe wieczory, kiedy chcecie rozgrzać wasz organizm czymś mocniejszym (a jednocześnie zdrowym!). Podobno kiedy ją pijesz, wiagra jest zbyteczna - nie wiem, nie testowałam ;p. Przepis na nią zaczerpnęłam stąd. Buziaki!



Kukbuk i bezglutenowe ptasie mleczko z nasionami chia i owocami leśnymi

Kochani, dzisiaj True taste hunters świętuje, ponieważ nasz przepis ponownie pojawił się na stronie internetowej Kukbuka. Jest to nowa wersja znanego już wam Wegańskiego bezglutenowego ptasiego mleczka z nasionami chia, zrobiona specjalnie dla magazynu. Mamy nadzieję, że i ona wam zasmakuje :)



Orzeźwiający chłodnik z awokado i ogórka

W tym roku słońce nas rozpieszcza. Połowa września, a zdaje się, jakby nadal był sierpień. Dni są jeszcze ciepłe, choć niestety ich krótkość przypomina, że nadchodzi jesień. To ostatni dzwonek by zatrzymać na chwilę lato i zrobić chłodnik. 



Ogórek i miód. Duet doskonały!

Czasem dziwne, abstrakcyjne dla nas połączenia smakują nadzwyczaj dobrze. Tak jakby od zawsze tworzyły zgrany duet. Tak było z zielonym ogórkiem i miodem. Pierwszy raz usłyszałam o tym od jego mamy. Ogórek i miód? Nie mieściło mi się w głowie. Zaintrygowana i ciekawa na drugi dzień pobiegłam kupić ogórki. Efekt? Zaskakująco pyszny! Świeżość ogórka, jego wilgotność połączona z lepkim, słodkim miodem. Rewelacja! Oczywiście weganie mogą spokojnie zastąpić miód syropem z agawy. Obiecuję, będzie pysznie! I co? Odważycie się...?




Chleb bezglutenowy z ziarnami. Dziecinnie prosty.

Uwielbiam zapach świeżo upieczonego chleba. Jest w nim coś magicznego, coś co tworzy wyjątkową atmosferę w domu. Ten zapach nie pozwala przejść obojętnie. Kusi by spróbować jeszcze ciepłego, nie dającego się elegancko pokroić wypieku. Chleb jeszcze nie ostygł, a już go prawie nie ma... To największy komplement dla tego, kto go upiekł. Dziś wersja bezglutenowa - jedna z moich ulubionych :)



Orientalna sałatka z modrą kapustą i mango

Od zawsze modra kapusta kojarzyła mi się z nudą. Była uosobieniem kuchni na jakiej się wychowałam, a która nieszczególnie przypadała moim smakowym gustom. Postanowiłam zmienić to i zaprzyjaźnić się z tym niedocenianym przeze mnie warzywem. Może przełamiemy rutynę i zrobimy modrą kapustą w stylu orientalnym? Pomysł ten okazał się nie tylko świetny (skromnością nie grzeszę ;p) ale i pyszny. Jedliśmy aż nam się uszy trzęsły. Może i wam zasmakuje..? 




Pieczona dynia hokkaido na miodowej rukoli (wegańskie, bezglutenowe)

Raz spróbujesz dynię hokkaido, zakochasz się miłością odwzajemnioną. Posiada ona niepowtarzalny smak, niepodobny do żadnej innej dyni. Co najważniejsze, można jeść ją ze skórą, która w trakcie pieczenia staje się miękka (według mnie obieranie jej ze skóry to istna profanacja!). Dodatkowym atutem tej dyni jest to, że świetnie się przechowuje, stąd jej dostępność przez cały rok. Poza sezonem można ją kupić głównie w sklepie ze zdrową żywnością, choć teraz zaczyna już się pojawiać na lokalnych rynkach. Gwarantuję, że warto ją kupić. By stworzyć z niej pyszny obiad potrzebujemy jedynie garść rukoli, miodowy sos vinegrette i wieeelki apetyt. Zapewniam wam - w mig go zaspokoicie, bo dynia hokkaido jest nie tylko zdrowa, pyszna, ale i bardzo sycąca.



Kasza jaglana z brzoskwiniami i listkami smażonej szałwii (wegańskie, bez glutenu)

Kasza jaglana, królowa kasz, podana na słodko, z brzoskwiniami i listkami smażonej szałwii. Bezglutenowe i wegańskie danie, które kusi apetycznym wyglądem, a przede wszystkim aromatem i smakiem. Idealne na śniadanie, lunch lub zdrowy deser dla gości. Dla mnie bomba!


Nie bez powodu uważam, że kasza jaglana jest królową wśród kasz. Nie uczula, nie zawiera glutenu, jest idealna dla osób chorujących na celiakię czy niedokrwistość. Działa zasadotwórczo, pomaga w przywróceniu równowagi kwasowo-zasadowej naszych organizmów. Dzięki dużej ilości krzemu pozytywnie wpływa na włosy, skórę i paznokcie. Co istotne, szczególnie dla wegan, kasza jaglana zawiera bardzo dużo łatwo przyswajalnego białka. Niestety posiada jedną wadę - nie jest wskazana dla diabetyków, gdyż ma wysoki indeks glikemiczny.

Kasza jaglana jest nie tylko cudowna pod względem właściwości odżywczych. To niezwykle uniwersalny produkt, który można wykorzystać w kuchni na tysiące sposobów - tysiące pysznych sposobów

Dzisiaj wersja na słodko - kasza jaglana z brzoskwiniami i cudownie chrupiącymi listkami smażonej szałwii. Danie idealne na śniadanie, lunch, deser czy lekką kolację, które pokazuje, że kasza jaglana w żadnym wypadku nie jest nudna. 

Kasza jaglana brzoskwinie wegańskie bezglutenowe przepis blog roślinny

Chlebek jaglano-gryczany (wegański, bezglutenowy)

Zapewne zauważyliście, że moją wielką pasją oprócz słodkich wypieków jest pieczenie wszelkiego rodzaju chlebów i chlebków. Co do słodkości, nie ukrywam, nie jestem ich jedzeniową fanką, wolę je robić niż jeść, za to oddałabym duszę za dobrej jakości świeżo upieczony chleb, chrupkie pieczywo czy chlebki z kaszy. Te ostatnie zawsze mam pod ręką, są idealną przekąską nie tylko w domu, ale i w podróży. Dotąd piekłam znaną już wam jaglaną wersję, lecz ostatnio postanowiłam poskromić jedną z mało docenianych kasz - gryczaną. Chlebki wyszły pyszne, zarówno w wersji grubszej, jak i cieńszej. Niestety, nie zdążyłam się nimi nacieszyć, gdyż w mało znanych mi okolicznościach zniknęły w mig z mojego "chlebkowego słoika". 

wegański bezglutenowy

Chlebek kokosowy z arbuzem (wegańskie, bezglutenowe, ez cukru)

"Misją" moich eksperymentów kulinarnych jest stworzenie zdrowych wegańskich wypieków, najlepiej bezglutenowych i bez dodatku cukru. Nie ukrywam, to trudne zadanie, zwłaszcza gdy chce się zrobić coś, czego nikt jeszcze nie robił, a co najistotniejsze - wynik końcowy był więcej niż zadowalający. W ostatnim czasie w głowie zaświtała mi myśl - skoro arbuz jest taki słodki, dlaczego by nie użyć jego naturalnej słodkości do posłodzenia ciasta. I wiecie co, udało się! Ciasto jest pyszne i słodkie! Co istotne, jedząc go nie czujemy smaku arbuza. Z całego serca polecam!



Boczniaki w słodkiej korzenno-pomidorowej marynacie (wegańskie, bezglutenowe)

Jeszcze zanim przestałam jeść mięso, a później produkty pochodzenia zwierzęcego, uwielbiałam wszelkiego rodzaju śledzie, szczególnie te robione co roku na Wigilię. Nie ukrywam, że są takie chwile, gdy brakuje mi ich smaku. Zamiast narzekać, postanowiłam stworzyć coś, co będzie przypominało smak owych potraw. Wiem, że to nie czas na śledzie, że do świąt jeszcze trochę czasu, ale z naturą i zachcianką (szczególnie kobiety ;p) nie wygrasz. Dlatego dziś proponuję moje smakowe roślinne czary-mary, czyli boczniaki w słodkiej korzenno-pomidorowej marynacie. 


wegańskie bezglutenowe

Niezwykle czekoladowe tarteletki (wegańskie, bezglutenowe, bez cukru, raw)

Czekolada. Ach... Cze-ko-la-da - mogłabym powtarzać bez przerwy. Słowo magiczne, które wprawia kąciki myk ust w ruch ku górze. Pojawia się uśmiech, wyjątkowy uśmiech, bo czekoladowy. Uśmiech czekoladowej rozkoszy tak pożądanej w nieudany dzień. Ach.. Cze-ko-la-da - powtórzmy jeszcze raz a słońce znów zaświeci na górze.

Dzisiaj serwuje wam więc słońce, czyli niezwykle czekoladowy przepis, moje nowe odkrycie - tarteletki czekoladowe w wersji raw. 

Smacznego!



Kukbuk i wegańskie małdrzyki

Kochani, dzisiaj świętujemy :) Nasz przepis na wegańskie małdrzyki znalazł się na stronie internetowej naszego ulubionego magazynu kulinarnego Kukbuk. Cieszy nas, że kulinarny świat coraz bardziej otwiera się na wegetariańskie i wegańskie przepisy. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania strony :)


Tarta ze szpinakiem i gruszkami (wegańskie, bezglutenowe)

Dla kogoś, kto ma kulinarne doświadczenie, bardzo łatwo gotować i piec z przepisów. Sama z nich korzystam, jednak coraz częściej tworzę własne. Kiedyś, gdy zaczynałam, myślałam, że to niemożliwe, jednak doświadczenie sprawia, że powoli przewidujesz, jaki będzie efekt końcowy kulinarnego eksperymentu. Wiem, że dla niektórych z was, moje dania to jedzeniowy off-road. To cała ja - iść pod prąd, tworzyć coś innego, zaskakującego. Nie da się opisać satysfakcji, jaką czuję, gdy stworzony w głowie przepis wyjdzie i okazuje się topem wśród znajomych. Tak było z tą tartą, choć nie ukrywam- to było moje drugie do niej podejście. Nie mogłam się jednak poddać. Inspiracją do mojego przepisu była tarta ze szpinakiem, gruszkami i ricottą autorstwa Kwestii smaku. Będąc jeszcze wegetarianką, uwielbiałam ją i bardzo często piekłam. Postanowiłam zrobić sobie prezent. Wykorzystując ten przepis i moje kulinarne doświadczenie stworzyłam wersję zdrowszą i jednocześnie wegańską. Wyszło naprawdę pysznie.



Wegańskie ciasto solona pistacja z dodatkiem awokado

Gdy byłam we Włoszech trafiłam na lody o smaku solonej pistacji i zakochałam się miłością bezgraniczną. Wspominając wyjazd, pomyślałam - a może by tak zrobić ciasto o tym właśnie smaku, słodkie, lekko słone. Ciasto, które zaintryguje i pozostanie w naszej pamięci tak długo, jak u mnie owe włoskie lody. Ku mojemu zaskoczeniu, udało się i dziś mogę zaprezentować wam moje ostatnie osiągnięcie - ciasto solona pistacja z dodatkiem awokado. Zapewniam - pycha!!!!


Najprostszy chleb żytni na zakwasie - na wodzie gazowanej

Nuda. Znowu chleb :p Jednak to chleb niezwykły - domowy, przepełniony ciepłem, miłością, który każdym kęsem przypomina o ważnych nam osobach. Przecież to właśnie dla nich poświęcamy swój czas, by go upiec. Każdy go może zrobić. Zrób i Ty. Gwarantuję Ci - magia zapachu i smaku przeniesie Cię do miłych chwil. Uczucia, które włożysz w ten wypiek, będą z niego promieniowały. Sentymentalne? Banalne? Nieprawdziwe? Przekonaj się :) Mówisz, nie umiem? Pamiętaj, każdy wypiek zrobiony przez nas samych, nawet ten daleki od ideału, jest jednocześnie wypiekiem idealnym i wyjątkowym. Miłego dnia wszystkim i każdemu z osobna :)



Pomidor i bazylia - prosto i pysznie!

Lunch w 5 min? Nie, to nie zupka z typu instant. To pyszne, zdrowe pomidorki podane ze świeżą bazylią i skropione dobrej jakości oliwą extra virgin. Idealne, gdy nie ma się siły ani chęci by gotować. Danie tak proste, że nawet nie powinna podawać przepisu. :)



Sałatka z pieczonym kalafiorem, komosą i zieloną fasolką z nutką orientu (wegańskie, bezglutenowe)

Już sierpień. Dni stają się coraz krótsze, a w powietrzu czuć schyłek lata. Czas ten nie nastraja mnie pozytywnie. Czuję nadchodzącą jesień, a po niej zimę, która według mnie mogłaby nie istnieć. Oczywiście, ma ona uroki - długie wieczory, ogień kominka, ciepły koc, gorąca herbata czy lampka czerwonego wina, no i przede wszystkim dobra książka. Niestety, jestem tak wielkim zmarzluchem, że -20 st. C nie znajduje się na skali moich termicznych wytrzymałości. Dlatego cieszę się latem, ile mogę. Upajam wysokimi temperaturami, które innych przerażają, a mnie wprawiają w dobry, wręcz euforyczny nastrój. Idealnym dopełnieniem tego wszystkiego są wszelkiego rodzaju sałatki, które uwielbiam. Dzisiaj mój ostatni top - sałatka z pieczonym kalafiorem, komosą ryżową i zieloną fasolką szparagową. Całość przełamałam nutą orientu w postaci sezamowego vinegrette. Niebo w gębie!


Chleb bezglutenowy amarantusowy na zakwasie

Ponownie chleb. Ostatnio dużo z nim eksperymentuję, szczególnie z wersją bezglutenową. Najnowszym wynalazkiem jest chleb z dużą ilością mąki amarantusowej. Uwielbiam ją, bo daje wypiekom niezwykły, orzechowy posmak. Znowu obalam mit, że zdrowe wcale nie jest dobre. W tym przypadku jest pyszne!


Pasta fasolowa z suszonymi pomidorami, karczochami i słonecznikiem (wegańskie, bezglutenowe)

Upalne dni powróciły i o deszczu możemy zapomnieć. W taki czas preferuję małe, zimne przekąski, a nie ciężkie i sycące dania. Idealne są lekkie sałatki czy pasty, które zajadam z kawałkami świeżych, chrupiących warzyw. Może skusicie się dziś na jedną z takich past? Zapewniam, nie pożałujecie :) 

Najprostsza sałatka z bobu (wegańska, bezglutenowa)

Obecna pora roku dostarcza nam wszelkiego rodzaju pyszności. Czasem jednak mnogość kolorów, zapachów, smaków sprawia, że w głowie pojawia się pustka. Myślałam, że to uczucie jest mi obce, jednak ostatnio  i mnie ono spotkało. Zazwyczaj mam tysiące pomysłów na kolacje i czasem żałuję, że jest nas tylko dwoje i to dwoje z dość małymi żołądkami. Ja bym mogła nie wychodzić z kuchni. Czasem muszę się wręcz pilnować, by znów czegoś nowego nie upichcić. Chyba nie ma czegoś takiego jak wypiekoholizm czy kuchniocholizm (?). A szkoda, bo z dumą i satysfakcją powiedziałabym, że jestem wypiekoholiczką. :) Czasem jednak i moja kulinarna energia się wyczerpuję. Muszę wtedy odpocząć, naładować akumulatory, jednak i wtedy musimy coś jeść. Wymyślam wtedy nieskomplikowane, kilku-składnikowe sałatki. Dziś proponuję jedną z nich. Nie wymaga ona wiele pracy, a zadowoli każde, najbardziej wybredne kubki smakowe.

wegańska, bezglutenowa

instagram