Kokosowy pudding chia (wegański, bezglutenowy, bez cukru)
Słońce nie odpuszcza. Zmęczona upałem nie mam ochoty na ciepłe śniadania czy ciężkie desery. Poszukuję czegoś zimnego i lekkiego. Deseru, z którym idealnie komponują się świeże owoce. Co powiecie na kokosowy pudding z chia?
A co to właściwie chia?
Chia to ostatnio najpopularniejsze na blogach kulinarnych nasionka, szczególnie tych raw i wegańskich. Szałwia hiszpańska, bo taka ich druga nazwa, to podobnie, to meksykański odpowiednik naszego siemienia lnianego. Chia są istną bombą wartości odżywczych, o wysokiej zawartości m.in. błonnika, białka, magnezu, żelaza, kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6. Oprócz właściwości zdrowotnych, nasiona chia są pyszne, dlatego tak szybko zdobyły popularność w świecie blogów kulinarnych (nie tylko wegańskich).
Gdzie można kupić nasiona chia?
Nie ma już z tym najmniejszego problemu. Nasiona chia znajdziecie w większości sklepów ze zdrową żywnością, choć najlepiej nabywać je w tych internetowych, gdyż mają tam bardzo przyjemne ceny. Powoli też pojawiają się na półkach popularnych marketów.
Jak smakują nasiona chia?
Nasiona chia nie posiadają wyraźnego smaku, ale zalane sokiem czy przepysznym mlekiem kokosowym, chłoną go i pęcznieją. Mają głównie smak tego, do czego je wrzucimy. Są więc uniwersalnym składnikiem, z którego możemy wyczarować masę pysznych deserów (i nie tylko).
Nie jadłem nigdy chia. Od czego więc zacząć?
Najbardziej popularnym i najprostszym przepisem z wykorzystaniem nasion chia jest kokosowy pudding chia. To deser idealny na upały, który praktycznie robi się sam. W podstawowym przepisie na pudding z chia wystarczy do miski wlać mleko roślinne i wymieszać je z nasionami chia i dodatkami. Włożyć do lodówki i pójść spać. Przez ten czas chia będą żelować mleko i rano uzyskamy lekko kokosowy pudding w postaci delikatnej galaretki. Idealny na śniadanie lub deser. Pudding możemy przechowywać w lodówce przez kilka dni.
Pamiętajcie - podstawowa proporcja nasion chia do płynu w puddingu jest taka:
Na szklankę (250 ml) mleka/soku potrzebujemy 2 łyżki nasion chia.
Co istotne, ten kokosowy pudding z chia nie zawiera cukru i glutenu.
(3-4 porcje)
- 1 puszka mleczka kokosowego (400 g)*
- 100 ml mleka roślinnego
- 4 łyżek nasion chia
- 2 łyżki syropu klonowego / z agawy / miodu - jeśli nie lubisz zbyt słodkich deserów użyj 1-1 1/2 łyżki
- 1 łyżeczka pasty waniliowej lub ekstraktu z wanilii
- do podania - świeże owoce
- Wszystkie składniki umieszczam w misce. Całość dokładnie mieszam trzepaczka.
- Masę na pudding przekładam do miseczek i pozostawiam w lodówce na ok. 3 h (najlepiej na całą noc)
- Następnego dnia gotowy pudding posypuję świeżymi owocami i zajadam.
Smacznego!!
*W puddingu tym niezwykle jest istotne mleko kokosowe. Odpowiada ono nie tylko za delikatny, kokosowy smak. Jest ono tłustsze niż inne mleka roślinne, dzięki czemu nadaje deserowi idealną konsystencję.
Jeśli zasmakował Ci kokosowy pudding z chia, musisz koniecznie spróbować inny przepis z naszego bloga - Wegańskie bezglutenowe ptasie mleczko z nasionami chia
*W puddingu tym niezwykle jest istotne mleko kokosowe. Odpowiada ono nie tylko za delikatny, kokosowy smak. Jest ono tłustsze niż inne mleka roślinne, dzięki czemu nadaje deserowi idealną konsystencję.
Jeśli zasmakował Ci kokosowy pudding z chia, musisz koniecznie spróbować inny przepis z naszego bloga - Wegańskie bezglutenowe ptasie mleczko z nasionami chia
kusi mnie ten pudding stale, już tyle razy jadłam, ale jeszcze ani razu na mleczku kokosowym i w końcu się za niego zabiorę :)
OdpowiedzUsuńMusisz go spróbować, choć ostrzegam - uzależnia!!! :p
Usuńchia to ostatnio must have w mojej kuchni
OdpowiedzUsuń"święte owoce" mnie ujęły :) dzięki za przepis, nie wiedziałam co zrobić z chia...
OdpowiedzUsuńA proszę bardzo :) Mam nadzieję, że będzie smakować :) Pozdrawiam ciepło!
UsuńA czy mozna użyć mleka kokosowego z kartonu ?
OdpowiedzUsuńMożna
UsuńMleko kokosowe po włożeniu do lodówki nie stwardnieje?
OdpowiedzUsuńNie, a dlaczego ma stwardnieć? :)
UsuńDlatego, że moje mleczko kokosowe, które stoi w lodówce ma postać stałą. Może kupuję jakieś złe?
UsuńKupujesz bardzo dobre. Mleko kokosowe składa się z wody kokosowej i śmietany kokosowej (część stała). Stojąc w lodówce rozwarstwia się na te 2 warstwy. Dodatek chia i innego mleka zapobiegnie rozwarstwieniu się :)
UsuńPozdrawiam!
Dziękuję za uświadomienie :)
UsuńZrobiłam, jest pyszne. Miałam obawy, bo już raz robiłam podejście do podobnej puddingu i w nim całe chia opadło mi na dno i konsystencja była rzadka. Super przepis :)
UsuńTo super! Bardzo się cieszę!
UsuńSmacznego! :*
Cześć, mam dylemat :) 4oo ml mleka koko (z puszki, ale zakładam, że może być homemade) a oprócz tego 100 ml mleka roślinnego. nie może być też kokosowe? czyli razem 500 ml?
OdpowiedzUsuńdruga wątpliwość : sprzeczne informacje: np. "Na szklankę (250 ml) mleka/soku potrzebujemy 2 łyżeczki nasion chia.", a w przepisie 4 ŁYŻKI, a nie łyżeczki. Więc jak?
Pozdrawiam :)
Możesz użyć 500 ml kokosowego :)
UsuńTak, na szklankę potrzebujemy 2 łyżek, ale w przepisie używamy 2 szklanek, czyli potrzebujemy 4 łyżek :)
Pozdrawiam!
Agacie Gagatek nie chodziło o liczbę łyżek/łyżeczek, tylko o to czy łyżki czy łyżeczki. ;-)
OdpowiedzUsuńZrobiłam z mlekiem ryżowym waniliowym i dałam mniej ekstraktu, dodatkowo na górę wrzuciłam kilka duszonych bananów i śliwek- niebo w gębie! Dobrze że kupiłam więcej mleczka kokosowego bo zaraz biegnę robić kolejne porcje! :)
OdpowiedzUsuńCudownie!!! Smacznego! <3
UsuńIle wychodzi z tej ilości porcji? :)
OdpowiedzUsuń3-4 porcje :)
UsuńGdzie można nabyć dobrą pastę waniliową lub ekstrakt z wanilli? Czy może jednak warto zrobić swój cukier waniliowy używając laski wanilli? Co da najlepszy aromat waniliowy?
OdpowiedzUsuńCukru waniliowego bym nie polecała. Najlepszy jest ekstrakt z wanilii lub laska wanilii. Niestety, nie doradzę Ci, gdyż ekstrakt robię sama :(
Usuń