Ach... te mazurki! Przecież bez nich nie byłoby Świąt Wielkanocnych! Starasz się trzymać zdrowego sposobu odżywiania? Nie martw się! To nie oznacza, że musisz rezygnować ze słodkich, świątecznych przyjemności. Są zdrowe mazurki i to równie pyszne, jak te klasyczne! Co powiesz na przykład na jaglany mazurek orzechowo-kawowy? Nie brzmi źle, nieprawdaż?
Dziś mam dla Ciebie wyjątkowego mazura, gdyż jednego z moich ulubionych. Jestem wielkim miłośnikiem masła orzechowego, kawy i kaszy jaglanej, dlatego stworzyłam wielkanocne ciasto łączące te dwa składniki. Tak powstał wegański i bezglutenowy jaglany mazurek orzechowo-kawowy. Rozkoszna słodycz bez grama cukru! A żeby rozkoszy stało się zadość, ciasto wzbogaciłam o uzależniające w smaku prażone nerkowce. W rezultacie mamy mazurka, którego mogłabym jeść codziennie, nie zważając, czy są Święta czy nie.
Jaglany mazurek orzechowo-kawowy
(24x20 cm)
ciasto:
- 100 g mąki kasztanowej
- 80 g bezglutenowej mąki owsianej
- 50 g dowolnej skrobi
- 3 łyżki mielonego siemienia lnianego
- 1 łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia
- 100 g syropu daktylowego
- 100 g oleju kokosowego
- 50 g masła orzechowego --> przepis na domowe masło orzechowe
- 30 ml espresso
- 50 ml mleka roślinnego
- kilka kropel ekstraktu migdałowego
- 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
- szczypta soli
- W kąpieli wodnej rozpuszczam olej kokosowy. Dodaję mleko roślinne, masło orzechowe, syrop daktylowy, espresso, ekstrakt waniliowy i sól. Całość chwilę podgrzewam, do całkowitego połączenia się składników. Zdejmuję miskę znad parującej wody i odstawiam, by masa lekko przestygła (ma być letnia). Dodaję mielone siemię lniane i dokładnie mieszam.
- Do masy przesiewam mąki, skrobię, proszek do pieczenia i cynamon. Całość mieszam.
- Blaszkę wykładam papierem do pieczenia. Za pomocą dłoni wyklejam ciastem blaszkę, łącznie z bokami (niecały 1 cm wysokości). Jeśli ciasto jest zbyt rzadkie, wkładam je do lodówki na ok. 15 min.
- Formę z ciastem wkładam do lodówki na ok. 30 min.
- W tym czasie piekarnik nagrzewam do 170 st. C. Wkładam do niego blaszkę ze schłodzonym ciastem na ok. 20-25 min. (góra ciasta ma się ładnie zarumienić). Upieczony spód pozostawiam do ostudzenia.
masa jaglana:
- 200 ml mleka roślinnego
- 60 ml espresso
- 1 łyżeczka rumu (alkohol wyparuje podczas gotowania :) )
- 1 łyżeczka ekstraktu migdałowego
- 150-200 g świeżych daktyli (waga bez pestek)
- 50 g masła orzechowego
- śmietana z 1 schłodzonej puszki (400 ml) mleka kokosowego
- szczypta soli
dodatkowo: 75 g uprażonych w piekarniku nerkowcy (10-15 min w 180 st. C)
- Przed ugotowaniem, aby pozbyć się goryczki suchą kaszę przepłukuje wrzątkiem. Wodę odlewam.
- Kaszę jaglaną gotuję na miękko w mleku, espresso, rumie, ekstrakcie migdałowym i soli (ok. 30 min). Ugotowaną kaszę pozostawiam do ostudzenia
- Masę jaglaną przekładam do malaksera. Dodaję świeże daktyle, masło orzechowe i śmietanę kokosową. Całość blenduję na gładką masę. Próbuję i ewentualnie dodaję więcej daktyli.
- Gotowy krem nakładam na ostudzony spód. Całość posypuję posiekanymi prażonymi nerkowcami. Wkładam do lodówki na 2-3, najlepiej na całą noc.
Smacznego!
WSKAZÓWKI:
- Śmietana kokosowa to ta stała część, która się wytrąca po schłodzeniu mleka kokosowego. W mleku kokosowym zawierającym ok. 80 % miąższu z kokosa jest jej ok. 300 g.
- Zamiast klasycznego masła orzechowego możesz sięgnąć po inne np. z migdałów czy nerkowców.
- Mąkę kasztanową możesz zastąpić na kukurydzianą lub gryczaną (tą najlepiej białą).
Świetnie! ;-)
OdpowiedzUsuńMazurek wyszedł rewelacyjny. Smakował nawet rodzinie odżywiającej się tradycyjnie ;) Trzy osoby poprosiły mnie o przepis i oczywiście odesłałam tutaj :)
OdpowiedzUsuńRobiłam na święta i jest przepyszny, pasuje na każdą okazję. Następnym razem zrobię w formie tary:)
OdpowiedzUsuńOczywiście, poza Świętami robię go właśnie w formie tarty :)
Usuń