Sernik jaglany z jabłkiem i kruszonką to pierwszy przepis, który przychodzi mi do głowy, gdy na targu zdobędę pierwsze boskopy. Ciasto, dzięki któremu trochę bardziej lubię jesień. A jeśli do kawałka tej słodyczy dostanę jeszcze koc i ciepłą herbatę, mogę powiedzieć, że lato jest oklepane, za to jesień cudowna. :P
Jeden z moich ulubionych serników jaglanych, który namiętnie piekę jesienią. Uwielbiam połączenie kwaskowatych jabłek ze słodką, waniliową masą jaglaną. A jeśli ciasto pokrywa chrupiąca, pięknie pachnąca kokosem kruszonka, staje się ono słodyczą, która ma moc poprawiania nawet najgorszego humoru.
Z tym wegańskim i bezglutenowym sernikiem jaglanym z jabłkiem i kruszonką jesienna chandra nie jest już straszna. Co więcej, można nawet polubić szaro-burą jesień. Ba! Nawet zatańczysz w deszczu nucąc Deszczową piosenkę.
Sernik jaglany z jabłkiem i kruszonką
(tortownica o śred. ok. 22 cm)
ciasto:
- 50 g skrobi z tapioki / ziemniaczanej
- 100 g mąki kokosowej
- 110 g mąki ryżowej
- 1 łyżka mielonego siemienia lnianego
- 1 łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia
- 80 g syropu klonowego / innego płynnego słodzidła
- 40 ml mleka roślinnego
- 40 ml mleka roślinnego
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- 75 g oleju kokosowego
- szczypta soli
masa jaglana:
- 200 g kaszy jaglanej
- 500 ml mleka roślinnego
- 1 łyżka ekstraktu waniliowego
- 160 g ksylitolu / erytrolu
- śmietana z 1 puszki (400 ml) schłodzonego mleka kokosowego
- 3/4 łyżki bezglutenowego budyniu waniliowego
- sok z 1/2 cytryny
- skórka otarta z 1 cytryny
- szczypta soli
dodatkowo: 3 duże jabłka szarlotkowe (boskop, szara reneta), obrane, pokrojone w kostkę i wymieszane z 2 łyżkami ksylitolu, 2 łyżeczkami mielonego cynamonu
WSKAZÓWKI:
- szczypta soli
masa jaglana:
- 200 g kaszy jaglanej
- 500 ml mleka roślinnego
- 1 łyżka ekstraktu waniliowego
- 160 g ksylitolu / erytrolu
- śmietana z 1 puszki (400 ml) schłodzonego mleka kokosowego
- 3/4 łyżki bezglutenowego budyniu waniliowego
- sok z 1/2 cytryny
- skórka otarta z 1 cytryny
- szczypta soli
dodatkowo: 3 duże jabłka szarlotkowe (boskop, szara reneta), obrane, pokrojone w kostkę i wymieszane z 2 łyżkami ksylitolu, 2 łyżeczkami mielonego cynamonu
- Przed ugotowaniem, aby pozbyć się goryczki suchą kaszę przepłukuje wrzątkiem. Wodę odlewam. Kaszę jaglaną gotuję na miękko w mleku na małym ogniu, pod przykryciem (ok. 30 min). Do gotującej się kaszy dodaję sok z cytryny, ekstrakt waniliowy i sól.
- Gdy kasza się gotuję przygotowuję ciasto. W kąpieli wodnej rozpuszczam olej kokosowy wraz z syropem klonowym, mlekiem, ekstraktem waniliowym i szczyptą soli. Mieszam i odstawiam, by masa przestygła. Dodaję mielone siemię lniane i dokładnie mieszam. Do masy wsypuję mąki, skrobię i proszek do pieczenia. Zagniatam ciasto. Ciasto dzielę na 2 równe części.
- Spód tortownicy wykładam papirem do pieczenia, boki smaruję olejem (jak na sernik). Jedną częścią wyklejam spód tortownicy i boki (wysokość ok. 2 cm). Drugą część pozostawiam w misce. Wkładam ją i tortownicę do lodówki na min. 30 min.
- Do ugotowanej i ostudzonej kaszy dodaję śmietanę kokosową, ksylitol oraz skórkę z cytryny. Wszystko blenduję na gładką masę. Próbuję i ewentualnie dosładzam. Dodaję bezglutenowy budyń waniliowy i ponownie blenduję.
- Masę jaglaną wykładam na schłodzony spód. Na wierzchu układam kawałki jabłek. Wierzch posypuję w formie kruszonki drugą połową ciasta.
- Sernik wkładam do piekarnika nagrzanego do 180 st. C (termoobieg) na ok. 50 min. Gdyby wierzch się mocno przypiekał, przykrywam go folią aluminiową.
- Gotowy, ostudzony sernik jaglany wstawiam na kilka godzin, a najlepiej na całą noc do lodówki.
WSKAZÓWKI:
- Do ciasta używam oleju kokosowego extra virgin. Jest nie tylko zdrowszy, ale dodaje wypiekowi wspaniałego aromatu.
- Do spodu zamiast mąki ryżowej możesz użyć gryczanej, owsianej, kukurydzianej lub kasztanowej.
- Śmietana kokosowa to ta stała część, która się wytrąca po schłodzeniu mleka kokosowego. W puszce dobrej jakości mleka kokosowego (400 ml) zawierającego ok. 80 % miąższu z kokosa jest jej ok. 300 g.
Świetny pomysł! :-)
OdpowiedzUsuńrewelacyjne :)
OdpowiedzUsuńWymiary blaszki?
OdpowiedzUsuńoooo wygląda obłędnie z tą kruszonką i takim kremowym środkiem ^^
OdpowiedzUsuńZrobiłam. Oczywiście nie było mowy o czekaniu aż porządnie wystygnie. Przypiekło mi się za bardzo, ale i tak bardzo dobre. Zrobiłam jeszcze trochę polewy czekoladowej na górę.
OdpowiedzUsuńNa pewno jeszcze wrócę do tego przepisu, bo warto.
Cieszę się, że ciasto dało radę :*
UsuńCzy myślisz, że zamiast śmietany kokosowej można użyć śmietany kremówki? 36% lub 40%? Ubitej?
OdpowiedzUsuńMam smaka na ten sernik.
Nie
UsuńWyszedł pyszny. Zwłaszcza masa. :)
OdpowiedzUsuńHura! :*
UsuńWygląda obłędnie, chyba zrobię na święta. Mam bardzo restrykcyjną dietę, a właściwie wszystko z tego przepisu jeść mogę. Na mąkę ziemniaczaną chyba mogę przymknąć już oko, ale czy mogę zastąpić w cieście syrop z agawy ksylitolem? To jedyne słodzidło jakie mogę. I w jakiej ilości go dać?
OdpowiedzUsuńOczywiście, w takiej samej :)
UsuńOoo matko i córko ! To ciasto to istny obłęd ! Wchodzę dopiero do tego świata i jak dla mnie smakuje obłędnie <3 <3 Ukłony TrueTasteHunter za to cudo !
OdpowiedzUsuńHihihi bardzo się cieszę, że ciasto dało radę :)
UsuńŚciskam!!!
Niestety mam silna alergię na cytrusy,czy zamiast cytryny można by użyć octu jabłkowego??
OdpowiedzUsuńNie za bardzo... :(
UsuńZamierzam wykorztystac przepis na swieta dla mojej mowej angielskiej rodziny i tutaj pytanie bo z budyniem cienko( polski sklep daleko a za oknem mroz). Mozna zastapic budyn skrobia ziemniaczana jak w innych przepisach?
OdpowiedzUsuńMożna :)
UsuńCzy zamiast maki ryżowej mogę dodać kukurydzianej?
OdpowiedzUsuńOczywiście :*
UsuńNie można ciasta w którym nie ma nawet grama sera nazwać sernikiem. Jest to herezja i oszczerstwo. Ciasta z kaszy jaglanej potocznie nazywa się jagielnikiem. Nie krytykuję tutaj ciasta, a autora za brak elementarnej wiedzy i niedouczenie, ewentualnie próbę wmówienia sobie, że zrobiło się coś czego się w rzeczywistości nie zrobiło.
OdpowiedzUsuńAmen!
UsuńWłaśnie zrobiłam-ciasto jest po prostu MEGA! 👌👌👌 Mój mąż nie mógł się doczekać i spałaszował jeszcze ciepłe😊 Tyle, że dałam mniejszą ilość słodzika-zresztą zmniejszam ilość cukru w każdym przepisie, który robię, bo wszystkie są dla mnie zbyt słodkie. Poza tym wszystko idealne i świetny pomysł żeby dodać jabłka, dzięki temu ciasto nie jest za mdłe.Polecam wszystkim💖😍👍
OdpowiedzUsuńWyszedł przepyszny☺z malutką improwizacją
OdpowiedzUsuńWitam, serniczek wyszedł piękny i smaczny - co prawda całe popołudnie w kuchni ale smak zrekompensował trudy przygotowania. Zamiast ksilitolu dodałam cukier kokosowy:)
OdpowiedzUsuń